טירת בראנוב סנדומיירסקי

הטירה המנייריסטית בבראנוב סנדומיירסקי נחשבת לאחת הדוגמאות היפות והחשובות במדינה לסגנון המנייריזם. היא ידועה בכינוי "ואבל הקטנה" בשל הדימיון לטירה (שנבנתה באותה תקופה) בגבעה המלכותית בקרקוב.

 

הטירה נבנתה בסוף המאה ה-16, עם קישוטים מייריסטים רבים בתקרותיה, מגדליה ובחזית המבנה. הבנייה הוזמנה על ידי אנדז'יי וראפל לשצ'ינסקי, כפי שמרמז שלט האצולה בחזית. תכנונה ובנייתה משוייכת לאמן הרנסאנס האיטלקי סאנטי גוצ'י, אמן החצר של מלך פולין סטפאן באטורי. כבר בתחילת דרכה נבנה חפיר בסביבתה, וחלל הפנים עוצב עם קישוטי בארוק ע"י ג'יובאני באטיסטה פאלקוני (שהיה אחראי על מונומנטים נוספים ברחבי נפת מאלופולסקה, בין היתר בקרקוב וזאמושץ').

 

המעון המפואר בבראנוב סנדומיירסקי ידע בעלים רבים, בהם המשפחות לובומירסקי, מלאכובסקי, פוטוצקי וקרשיצקי. שתי שריפות גדולות כילו את חלל הפנים שלה, בשנים 1848 ו-1898. במהלך השיפוצים הנרחבים, הוסב חלק מקומת הקרקע לקפלת תפילה שקושטה בסגנון האר-נובו. בעליה האחרונים, שהיו אמונים על עבודות השיפוץ, החזיקו בטירה בבעלותם עד פרוץ מלחמת העולם השנייה, במהלכה נגרם לה נזק משמעותי. בסופה, הועבר הנכס לבעלות המדינה ושופץ על ידה.

 

כיום ניתן לבקר במרבית חלקי הטירה (בסיור מודרך בלבד, יש לברר מראש זמני הדרכה באנגלית), ולהתרשם משחזורים של הריהוט ועיטורי הגבס שקישטו את הטירה בימי זוהרה. מסביב לטירה ניתן למצוא גן מוריק קטן. חלקים מהטירה מושכרים למטרות אירוח אירועים, לצורך מימון תחזוקתה השוטפת.

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook