קז'ימייז' דולני / Kazimierz Dolny

 

האגדה מספרת עלמה יהודיה בשם אסתר (ובשם החיבה הפולני - אסתרקה), שהתגוררה בכפר קטן בשם בוכוטניצה, אשר מלך פולין דאז, קאז'ימייז' הגדול, התאהב בה. כדי לשמור את סיפור אהבתם בסוד, מסופר כי המלך בנה תעלה תת קרקעית שקישרה בין הטירה שאך זה בנה לבין הכפר בו התגוררה אסתרקה. יש הסוברים כי הישוב הוקם במיוחד עבורה.

 

אכן, קז'ימייז' דולני הוקמה על ידי המלך (והוא שנתן לה את שמה). היא נקראת "דולני" - "תחתית", כדי לבדל אותה מעיירה אחרת שענתה לאותו שם במעלה נהר הויסלה, היא שכונת קז'ימייז' שבקראקוב (בימים ההם היתה זו עיירה נפרדת). מתחילת דרכה משכה אליה סוחרים ואמנים, וחרף גודלה הקט, היתה במשך זמן רב מהעיירות העשירות ביותר בפולין. גדולתה הגיעה לקיצה עם "המבול" השבדי, אך גם לאחריו נותר הישוב מרכז מסחר חשוב.

 

כפי שניתן להבין מסיפור האגדה הרומנטי, יהודים נכחו בקז'ימייז' מתחילת דרכה, ותמיד היו חלק חשוב ומהותי בקהילה. במהלך המאה ה-19 הם אף היוו רוב בעיירה.

 

כיום קז'יימיז' דולני משמשת כעיירת נופש ציורית וקסומה. יש בה מבנים עתיקים רבים ומספר מוזיאונים. תושבי ורשה האמידים פוקדים אותה לעיתים קרובות בסופי השבוע, ובין סימטאותיה תמצאו, בין הנופשים הרבים, גם אמנים וציירים רבים.

 

כשתגיעו אל קז'ימייז' דולני ודאי תתעניינו במקומות הבאים:

 • כיכר השוק: מרכזה השוקק של העיירה ומוקד העניין המרכזי. במרכז הכיכר תמצאו באר ששימשה את העיירה מראשית דרכה. בתי העץ שניצבו מסביב לכיכר הוחלפו במאה ה-17 בבתי אבן מקושטים, שראוי לשים לב למרשימים מביניהם - הבתים של משפחת פשיבילה, המחופים בפסלי דמויות אדם ובעלי חיים, ובית גדאנסק. מבנים אלו משמשים עדות לעושרם של תושבי העיירה.

 • כנסיית הקהילה: בחלקה הצפוני של כיכר השוק ניצבת כנסיית הקהילה (בסגנון הרנסאנס) הנאה והבולטת ממרחק. היא מפורסמת בעוגב העתיק, ובבריכת הטבילה העתיקה עוד יותר.

 • הריסות הטירה: מצפון לכנסיית הקהילה נמצא שביל המוביל להריסות הטירה שבנה קז'ימייז' הגדול כדי להגן על הישוב החדש.

 • גבעת שלושת הצלבים: בפיצול מאותו שביל, נמצא שביל עפר המוביל אל נקודת התצפית הטובה ביותר על העיירה - גבעת שלושת הצלבים.

 • בית הכנסת: ברחוב נאדבישלנסקה תמצאו את בית הכנסת של קז'ימייז' ששימש את הקהילה. כיום המקום אינו בשימוש, ותיירים יכולים להיכנס לסייר בחלליו.

 • כנסיית ומנזר מריה: נבנו במאות ה-16 וה-17. מן המקום יש תצפית (נוספת) יפה על העיירה.

 • הטיילת על הויסלה: שביל מחופה לבנים נוח ונעים להליכה על גדות הנהר. עמוס לעייפה בנופשים בסופי השבוע החמימים.

 

באיזור קז'ימייז' דולני תמצאו עניין במקומות הבאים:

 • בוכוטניצה - כפר קטן המכיל שרידי מצודה. זהו המקום שלפי האגדה בנה המלך קאז'ימייז' הגדול בעבור אסתרקה.

 • פולאבי - עיירה מודרנית מנומנמת. נקודת העניין העיקרית במקום הוא ארמון צ'ארטוריסקי.

 • יאנובייץ - כפר מעברו השני של נהר הויסלה, בו תמצאו שרידים של מצודה מן המאה ה-16.

 

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
 • Instagram
 • Google+ Clean
 • facebook