טירת נובי וישניץ'

 

תחילת דרכה של הטירה בנובי וישניץ' נעוצה במאה ה-14, כאשר משפחת האצולה בראשותו של יאן קמיטה החלה להקים אחוזות מגורים מבוצרות ברחבי נפת וישניץ'. עם הקמתה, שימשה הטירה כמעונם המבוצר של המשפחה. איזכורה הראשון של הטירה מתוארך לשנת 1396!

הטירה היתה בבעלות משפחת קמיטה עד מותו של פיטר קמיטה בשנת 1553, שהיה גם שליט קרקוב באותה עת. לתקופה קצרה עברה הבעלות על המעון המבוצר בין משפחות שונות, עד אשר בשנת 1593 רכש אותה סבסטיאן לובומירסקי, שהפך באותה עת לדוכס של וישניץ'. במאה ה-17 שודרגה הטירה ונוספו לה אלמנטים הגנתיים נוספים. 

יוצא דופן במתחם המפואר הוא שער הכניסה הבארוקי. השער נבנה בשנת 1621 ועוצב כשער ניצחון. ה"ניצחון" המונצח בשער זה הוא מסע הבינוי והיישוב של הנצר למשפחת לובומירסקי, שבאותה העת הקים את ההתיישבות "נובי וישניץ'" כמו גם את המנזר הכרמליטי הסמוך. 

הטירה היתה בבעלותה של משפחת לובומירסקי עד אמצע המאה ה-18, ולאחר מכן עברה לבעלותן של המשפחות זמויסקי ופוטוצקי. 

בשנת 1831 שריפה החריבה את הטירה וגרמה לנטישתה. מאז, ובמשך שנים רבות, מצב הטירה הלך והדרדר, עד אשר מנהלי עזבונם של המשפחות הנ"ל החליטו לשקם את המקום ולנסות להשיבו לתפארת שאיפיינה אותו בימי זוהרו. 

לאחר מלחמת העולם השניה הולאמה הטירה. מלאכת שיפוץ ושימור נרחבת יצאה לדרכה בשנת 1949, תחת פיקודו של האדריכל אלפרד מאייבסקי. כיום הטירה עודנה בתהליכי שיקום, בעיקר של חללי הפנים, ופתוחה לקהל הרחב.

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook