כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

  • Google+ Clean
  • Twitter Clean
  • facebook

 נקודות עניין מיוחדות בפולין

 

כיאה למדינה בגודלה, עושר האתרים ומוקדי העניין בפולין הוא רב. הוסיפו על כך את גילה המופלג וההיסטוריה הסוערת - והיו בטוחים כי תמיד תמצאו מה לראות. להלן מופיעים מספר אתרים בהם אתם עשויים למצוא עניין מיוחד, המחולקים לשלוש קטגוריות - טירות וארמונות (יש מאות כאלו בפולין!), אתרים בעלי זיקה דתית ואתרים בעלי חשיבות היסטורית. על מנת לקרוא בהרחבה על האתר, ליחצו על תמונתו.

טירות, מבצרים וארמונות
אתרים בעלי זיקה דתית
אתרים בעלי חשיבות היסטורית
המבצר
הטבטוני
במאלבורק

המבצר במאלבורק הוא טירת הלבנים הגדולה בעולם, והטירה הגדולה ביותר באירופה, לא פחות. הביקור במבצר מאפשר מפגש בלתי אמצעי עם חלק חשוב מהמורשת הפולנית. הכינו עצמכם למסע מרתק רווי אבירים וקרבות, אי שם בימי הביניים...

טירת
קשונז'

בין עצים וגבעות מסתתרת לה טירת קשונז', בית המגורים הגדול ביותר בחבל שלזיה. המבנה ניצב בראש גבעה המשקיפה על אזורי כפר מיוערים, ומפסגת הצריח נשקף נוף פנוראמי עוצר נשימה, הכולל את ורוצלאב בצפון מזרח, והרי הסודטים בדרום.

ארמון
זמויסקי

ארמון זמויסקי, המרהיב ביופיו, הוא אחד מבתי האצולה שנשתמרו באופן הטוב ביותר במדינה. המקום מזמן הצצה מרתקת להיסטוריה של אחת ממשפחות האצולה החשובות בהיסטוריה הפולנית, כמו גם התרשמות מאוסף מרשים בגודלו של יצירות אומנות - כולו העתקים של יצירות מופת מרחבי אירופה. 

טירת
לאנצוט

מעונה המבוצר של משפחת לובומירסקי. בנייתה של הטירה הושלמה במאה ה-17, אך היא הורחבה ועוצבה מחדש במאה ה-18. במאה ה-19 עברה לידי משפחת פוטוצקי, שהותירה גם היא את חותמה במקום. המתחם כולל פארק רחב מימדים וביתנים רבים, בחלקם מוצגות תצוגות שונות.

טירת
קרשיצ'ין

שריד למדינת רותניה, שהיתה בשליטת הכתר הפולני. נבנתה במאה ה-16, תחת פיקודו של גאלאצו אפיאני. חלק מהטירה הוסב לכדי מלון, ולמעוניינים בהרפתקאה מיוחדת במינה, מומלץ להזמין חדר ללילה אחד לפחות.

טירת
מושנה

עם חזות שנשלפה מתוך אגדת ילדים מצועצעת, ובעלים שהתחלפו כמו גרביים, מציעה הטירה במושנה חוויה יוצאת דופן. המתחם כולל פארק עצום מימדים וחוות סוסים מטופחת. חלק מהטירה הוסב למלון - מומלץ להזמין חדר ללילה אחד לפחות.

טירת
בראנוב
סנדומיירסקי

טירה בסגנון הרנסאנס והמנייריזם. שימשה כמעונם של משפחות אצולה רבות. מכונה "ואבל הקטנה", עקב הדימיון הרב בינה לבין הטירה המלכותית שבקרקוב.

ארמון
הוכברג
בפשצ'ינה
ארמון
הוכברג
בפשצ'ינה

הארמון, הסמוך ליער פשצ'ינה העתיק, שימש מעון ציד עבור משפחת הוכברג האוסטרית, שמקום מושבה הקבוע היה בטירת קשונז'. במאה ה-19 שופץ בסגנון הניאו-רנסנס הצרפתי, וכיום שוכן בו מוזיאון.

הארמון, הסמוך ליער פשצ'ינה העתיק, שימש מעון ציד עבור משפחת הוכברג האוסטרית, שמקום מושבה הקבוע היה בטירת קשונז'. במאה ה-19 שופץ בסגנון הניאו-רנסנס הצרפתי, וכיום שוכן בו מוזיאון.

מצודות
ניידז'יצה
וצ'ורשטין

כיום שתי המצודות משובצות בנוף ההררי המקיף אגם מלאכותי שלו, אך ההיסטוריה של שתיהן לא יכלה להיות רחוקה יותר מהשלווה הנשקפת מהאגם צ'ורשטין.

מצודת
פייסקובה סקאלה

מצודת פייסקובה סקאלה נקראת כך על שם המקום בו נבנתה - צוק חולי בתחומי עמק פרונדניק והפארק הלאומי אויצוב. המצודה נשתמרה מאז בנייתה. נוף מרשים של הפארק הלאומי נשקף מגינותיה.

מנזר
יסנה גורה
בצ'נסטוחובה

מנזר יאסנה גורה הוא, ללא ספק, אתר העלייה לרגל הקתולי החשוב ביותר בפולין, ואחד החשובים בעולם. בעיני מאמינים הדוקים, מדובר בבירה הרוחנית של פולין. במדינה שאחוז המאמינים הקתולים בו הוא כה גבוה, אין ספק כי ביקור באתר מבטיח חוייה מיוחדת במינה.

כנסיות השלום
ביאבור
ושבידניצה

כנסיות לותרניות, שתיים מתוך שלוש, שהוקמו לציון 100 שנים לשלום וסטפליה, שסיים את מלחמת שלושים השנים. חזיתן הצנועה והמונוכרומטית מסתירה עושר רב. שתי הכנסיות הן מבני הדת מעץ הגדולים ביותר באירופה, ויכולים להכיל אלפי מתפללים.

כנסיות העץ
האורתודוקסיות
בהרי הקארפטים

הכנסיות האורתודוקסיות הן זכר לימים בהם הממלכה הפולנית שלטה באיזורים מזרחיים ושמשה כגבולה המזרחי של אירופה. הכנסיות העתיקות ביותר מתוארכות למאה ה-15. בעיצובן, הן מזכירות את הכנסייה הביזנטית, בניגוד לסגנון הגותי שנפוץ סביבן בעת בנייתן.

מנזר קלבאריה ז'בז'ידובסקה

בעיירה קלבאריה ז'בז'ידובסקה נמצא מתחם הגולגתא הותיק ביותר בפולין. הישוב והמנזר נקראים על שם הפטרון שהזמין את בנייתו - מיקולאי ז'בז'ידובסקי. כיאה למתחמי גולגתא אחרים ברחביי העולם, המקום מתיימר לחקות את מתארה של ירושלים. המקום שני בחשיבות קדושתו בפולין, מייד לאחר מנזר יסנה גורה הפאוליני בצ'נסטוחובה.

כנסיות
העץ של
מאלופולסקה

שש מכנסיות העץ בדרום מאלופולסקה ובסאב-קרפאטים הוכרזו בשנת 2003 כאתר מורשת עולמית. סגנונן של הכנסיות התפתח במהלך המאה ה-15, וכלל בתחילה עיטורים גותיים ושימוש בצבעים רבים. עובדת היותן בנויות עץ, גרמה להבדלים בסגנון מזה של כנסיות הלבנים שניבנו באותה תקופה.

בית הכנסת בלאנצוט

שריד משוחזר בפאר והדר כזכר לימים עברו. בית כנסת שנבנה בסגנון הבארוק, ושרד את המלחמה. כיום משמש כמוזיאון לזכר יהודי לאנצוט כחלק מהמוזאון הלאומי שבארמון הסמוך (ראו טירת לאנצוט).

בזיליקת גבירתנו בליכן

מבנה הדת הגדול ביותר בפולין, והכנסייה השישית בגודלה בעולם. מגדל הפעמונים שלה הוא מהגבוהים בעולם. בנייתה נמשכה כ-10 שנים והושלמה ב-2004.

כנסיית שביינטה
ליפקה

אחד מאתרי העלייה לרגל החשובים ביותר בפולין. שמה של הכנסייה, "התרזה הקדושה", קשור, איך לא, במעשה ניסים שהתרחש באיזור והיה קשור... לעץ תרזה.

בית הכנסת בטיקוצ'ין

בית הכנסת שבעיירה טיקוצ'ין הוא מהעתיקים שנשתמרו בפולין ומהווה שריד לאוכלוסיה היהודית שישבה בעיירה. בית הכנסת שופץ לאחרונה וניתן להתרשם מחלל הפנים העשיר שלו.

הכפרים
הטטארים
האנדרטה
במזח
וסטרפלאטה

על האנדרטה שהוקמה במזח וסטרפלאטה חקוקים אתרי קרבות שנערכו במלחמת העולם השנייה בהם השתתפו חיילים פולנים, כדוגמת מונטה-קסינו (איטליה), נורמנדיה (צרפת) ומורמנסק (רוסיה). למרגלותיה מוצבת כתובת פולנית גדולה - "לעולם לא עוד מלחמה".

מכרות המלח
בוייליצ'קה
ובוכניה

עם מבוך ארוך ומפותל, ועמוק לתוך האדמה, יכול המבקר במכרות המלח להתרשם מהאוירה אפופת המסתורין, מאומנות חצובה במלח, מהיסטוריה ומורשת מרשימה, המחכה בכל פינה של המכרות.

הכפר
המצוייר
זאליפיה

כפר קסום ומיוחד ממזרח לקרקוב - זאליפיה. כאן יזכו שוחרי האמנות הכפרית - ולא רק הם - לחגיגה שוצפת  צבע, מראות מרהיבים וקסם. עם בוא האביב ופריחת הטבע מתעוררים מתרדמת החורף גם תושבי הכפר ופותחים במבצע של חידוש ציורי הקיר המעטרים כל חלקה פנויה במקום.

מכרות
הגיר
בחלם

אם גם אתם גדלתם על סיפורי "חכמי חלם", ודאי לא תרצו לפספס את העיירה המנומנמת הזו. ואם כבר הגעתם עד כאן, אסור לכם לפספס את מכרות הגיר של העיירה, שכן מדובר ככל הנראה בהוכחה המוחלטת לנכונותו של הביטוי "חוכמת חלם".

מוזאון
הארכיטקטורה
הכפרית בסנוק

לפני המלחמה יישבו את האיזור הסאב-קרפאטי ארבעה מיעוטים אתניים בולטים, שרק בתיהם המשומרים מעידים על ההיסטוריה והתרבות שהותירו מאחוריהם. מדובר במוזיאון הגדול ביותר מסוגו בפולין.

המסלול
התת קרקעי
של סנדומייז'

לכל בית כמעט באיזור העיר העתיקה היה מרתף, ועם תחילת הצרות המדיניות של פולין, גם היה צורך במקום מיסתור לשעת צרה. כך נוצר לו מסלול הטיול התת קרקעי, שהוא למעשה רשת המעברים תת קרקעיים המחבר את אותם מרתפים, ועובר מתחת לעיירה.

מכרה הזהב בזלוטי סטוק

כבר מזה מאות שנים שלא ניתן למצוא זהב במכרה עצמו, וכיום עיקר עבודת הכרייה נעשית מתוך ארנקם של התיירים המבקרים במקום, אין ספק כי מדובר באטרקציה מצויינת עבור ילדים ומבוגרים גם יחד. הסיור במקום מלווה בהסברים ויזואלים מעניינים בעניין הזהב וכולל נסיעה ברכבת מכרות תת קרקעית.

ערי התחתית של פרוייקט רייסה

איש לא יודע בדיוק מה מטרתן המדוייקת של המנהרות הרבות שהורו הנאצים לחצוב בין גבעות הרי הינשוף (גורי סובייה). וכיאה למקום בו האמת נסתרת, תאוריות קונספירציה רבות מופרחות לאויר.

הגמדים
של
ורוצלאב

סמלה הבלתי מעורער של ורוצלאב - כיום הגמדים מקשטים את רחבי העיר כזכר לימים אפלים מהעבר. כבר למעלה מ-250 גמדים פזורים ברחבי העיר, ומספרם עולה בהתמדה. הזעטוטים ימצאו בהם עניין רב במיוחד.

מאורת הזאב

באיזור צפון מזרח פולין, ניתן למצוא כיום קהילה יוצאת דופן בנוף הפולני הקתולי. קהילה זו היא הטטארים, היושבים בפולין כבר מאות שנים. בכבפרים קרושניאני ובוחוניקי ניתן למצוא מסגדי עץ יחודיים, בהם משתמשים הטטארים בשגרת חייהם.

אתר היסטורי חשוב וכואב. מדובר במתחם הבונקרים מהם ניהל היטלר את המערכה כנגד הסובייטים. חרף ניסיונם של הגרמנים למחות את המקום מעל פני האדמה, חלקים רבים של המתחם נותרו במקום ומהווים עדות מצמררת לזמנים אפלים.