הפארק הלאומי באביה גורה

הר המכשפה יהיה תרגום מילולי אך מדוייק. אגדות ומעשיות שונות מספרות אודות אישה גדולת מימדים (או מכשפה, תלוי עד כמה רוצים לתבל את הסיפור) שקברה בפסגת ההר את אהובה שהתאבן. מעשיות אחרות מספרות על אוצרות שהוסתרו בפנים ההר על ידי גנבים מנוסים.

הפארק הוקם באוקטובר 1954, וכיסה שטח של 1700 הקטר (מתוכם כ-100 הקטר בבעלות פרטית). הסיבות להקמת הפארק הן רבות, רובן קשורות לפאונה של האיזור. ב1977 חלקים מהפארק הוכרו על ידי אונסק"ו כביוספרה מוגנת. ב1997 הוכפל שטחו של הפארק, ונקבע שטח חיץ סביבו. הפארק נמצא על הגבול עם סלובקיה.

פסגת באביה גורה היא הגבוהה שבפסגות הרי הבסקידים המערביים. ניתן לראות את הפסגה ממרחק רב. זהו הפארק השני בגובהו בפולין, אחרי הפארק הלאומי טאטרה, ופסגתו הגבוהה מתנשאת לגובה 1725 מ' מעל פני הים. ניתן למצוא באיזור צמחים ובעלי חיים ייחודים למקום עצמו. 

בשל המיקום ואופי הפסגה, משקעים רבים יורדים במקום (לפעמים אפילו 1400 מ"מ בשנה). ניתן למצוא שלג בפסגת ההר בכ-200 ימים בשנה. מזג האויר במקום משתנה ברמת היום - בקרים שמשיים ונעימים מתחלפים בצהרים גשומים וערבים ערפיליים. בתקופת החורף שברי ענן הם מחזה שכיח, ובמהלכם השהייה על ההר מסוכנת. יש המכנים את ההר כ"אם מזג האויר הגרוע".

 

באשר למגוון החי, ניתן למצוא ביערות הפארק דובים, צבאים, זאבים, שונרים ומספר מיני ציפורים נדירות כמו השכווי. בתחום הצומח, החגורה התחתונה של ההר מכוסה יערות מעורבים של אשוח, אשור ואשוחית. אורן הררי ואשוחית שולטים בחגורה הגבוהה יותר. באזור הגבוה ביותר, צמחיה אלפינית אופיינית מתפתלת בין חלוקי אבנים וסלעים. לפסגה - אופי אלפיני.

הפארק מהווה אטרקציה תיירותית, חרף החשיבות הרבה לשימור הטבע.

הנקודה הפופולארית ביותר בפארק היא הפסגה - "דיאבלק". הנופים הנשקפים מפסגת ההר הם עוצרי נשימה. עבור חובבי הטבע, המסלולים השונים אל הפסגה מרתקים לא פחות. בניגוד לפארק טאטרה, המסלולים בבאביה גורה הינם ברי ביצוע ביום אחד. עובדה זו תורמת לאטרקטביות של הפארק ומצדיקה את ההמון הפוקד אותו (למעלה מ-100 אלף בשנת 2018).

את המבקרים בפארק משרתים 11 מסלולי הליכה באורך כולל של 53 ק"מ ושלושה מסלולי סקי באורך 6 ק"מ.

מפת מסלולי הפארק:

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook