טירת גרודנו​

מרוב אגדות ומעשיות אודות הטירה, לפעמים קשה להפריד בין עובדות לבדיה. הטירה משובצת על פסגתו של הר חוינה (Choina), כאם שנועדה להגן על העמק שבין הרי הינשוף (Góry Sowie) וגבעות וואלבז'יך (Gַַóry Wałbrzyskie).
לפי רוב המקורות, בעליה הראשונים של הטירה היה הנסיך בולקו הראשון, המשתייך לשושלת הפיאסטים הפולנית. לא עבר זמן רב, עד שנפלה הטירה לידיהם של הצ'כים. אך בטרם שלטו בה משפחות אצולה שונות, נודעה הטירה כמקום מושבם של גנבים לפחות במשך מאה שנים.
 

שאר קורותיה היו סוערים לא פחות. הטירה החליפה בעלים כמו גרביים; עוצבה בשנית חדשות לבקרים; נהרסה ונשרפה אין ספור פעמים. עם חלוף הזמן, ירדה הטירה מגדולתה וחשיבותה, עד כדי כך שאיכרים פשוטים מהסביבה רכשו אותה, כדי לפרק חלקים ממנה בעבור שימושים אחרים. 

טירת גרודו חבה את תחייתה וקיומה הנוכחי לפרופסור יאן גוסטב באשניג מברסלאו, אשר בשנת 1824 רכש את הטירה ומנע את המשך ההרס. בדורות הבאים הטירה נהפכה כבר לאטרקציה תיירותית.

הטירה ממוקמת בתחומי העיר זאגוז'ה שלונסקיה (Zagórze Śląskie), עיירה שחבה את תקומתה לטירה עצמה, עוד במאה ה-13. מלבד הטירה, ניתן למצוא במקום גם את האגם שנשקף מהטירה - אגם לובאחובסקי (Jezioro Lubachowskie). זהו אגם מלאכותי שנוצר בזכות סכר על נהר ביסטשיצה. 

מעבר לכל צל של ספק, הסיבה העיקרית לבקר בטירה, ולטרוח להגיע לפסגת הצריח של הטירה, היא הנוף עוצר הנשימה שנשקף מהצריח. ניתן להתרשם מהנוף בסרטון הזה.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook