top of page

גרודזונדז / Grudziądz

העיר לגדות נהר הויסלה
הממגורות
העיר העתיקה מצד נהר הויסלה
שער המים
שער המים
חומות העיר
פסל אולן וזוגתו, לזכר בית הספר להכשרת צוערים
בניין העירייה
כנסיית הלב הקדוש
בית היתומים היהודי
בית הדואר
פסל החייל האלמוני בכיכר השוק
בתים בכיכר השוק
פסל קופרניקוס בכיכר השוק
בית קפה בסמטאות העיר
פסל קופרניקוס בכיכר חובבי האסטרונומיה
מגדל קלימק
הריסות הטירה הטבטונית
הריסות הטירה הטבטונית
אגם רודניק

השפה הפולנית ידועה במורכבותה ובקושי הרב של הגיית חלק משילובי העיצורים שלה. נדמה לפעמים, כי גרודזונדז החליטה להתחרות על תואר השם הפולני המורכב ביותר. שורשיה של העיר בהתיישבות מבוצרת שהקים המלך הפולני בולסלב הראשון האמיץ. לפי דרישתו, הוקם ישוב מבוצר - גרוד (Gród) על גבעה שצופה על נהר הויסלה. האטימולוגיה של שם העיר הייתה מקור לוויכוחים בקרב חוקרים. חלקם מציינים כי השם נובע מהמילה "גרוד" (יישוב מבוצר), אחרים טוענים כי מקור השם במילה "גרודה" (גוש אדמה קשה, הקיים באזור זה בשפע). ישנם גם אנשים, אשר טוענים כי מקור שמה של גרודזונדז הוא פרוסי, בשל קרבתה של העיירה לגבול עם פרוסיה. למסתבכים עם שמה הפולני, ניתן להשתמש בשמה הלטיני - גראודנטום, הגרמני - גראודנז או האנגלי - גראודאנס.

העיר נוסדה, כאמור, במאה ה-11 על מדרון גבעה על גדות נהר הוויסלה, ובהמשך נכבשה על ידי האבירים הטבטונים, והייתה לעיר נמל מרכזית. ב-1466 צורפה העיר לפולין, ועם חלוקת פולין ב-1772 עברה לשלטון פרוסיה. ב-1918, עם כינון הרפובליקה הפולנית השנייה, שבה העיר לפולין. בימי מלחמת העולם השנייה חוותה העיר הרס רב כערים פולניות רבות אחרות, אולם השתמרו בה מספר מבנים מרשימים המושכים אל העיר תיירות.

גרודזונדז היא העיר הקטנה ביותר בפולין המשתמשת בקווי חשמלית במערך התחבורה הציבורית שלה.

בביקורכם בגרודזונז, ודאי תרצו להתרשם מהמקומות הבאים:
 
כיכר השוק ובתי האחוזה

כיכר השוק הוא ליבה הפועם של העיר, סביבה ניתן למצוא בתי אחוזה בסגנון הבארוק, כשהעתיק שבהם מתוארך למאה ה-16. בעבר עמדו בשטח הכיכר בניין עירייה ואף כנסייה אוונגליסטית. במרכז הכיכר ניצב פסל החייל הפולני האלמוני, לזכרם וכבודם של החיילים שלחמו על עצמאותה של המדינה. על אחד הספסלים ניתן למצוא פסל של ניקולאוס קופרניקוס.

כנסיית מיקולאי הקדוש

הבזיליקה נבנתה בסגנון גותי בתחילת המאה ה-14. על מגדליה ניתן למצוא עיטורים שנלקחו מהטירה הטבטונית שהיתה בגרודזונדז בעבר. המזבח המרכזי מעוצב בסגנון הבארוק. שווה לשים לב למזבח המריאני עם ציור של מריה המזילה דמעה.

כיכר חובבי האסטרונומיה

כיכר משולש קטן שבמרכזו פסל של ניקולאוס קופרניקוס. הכיכר הוקם בשנות השבעים של המאה ה-20 לזכרו של האסטרונום, ולהנציח את ביקורו בגרודזונדז במרץ 1522.

גבעת הטירה ומגדל קלימק

הגבעה מכונה על שם הטירה הטבטונית שנבנתה במקום על ידי האבירים הטבטונים במחצית השנייה של המאה ה-13. לאחר התמוטטות שלטונם ומסירת ההתיישבות לממלכה הפולנית, הוחרבה הטירה, וכיום ניתן להתרשם בעיקר משרידיה. על בסיס שרידי המגדל המקורי של הטירה, נבנה כיום מגדל תצפית בן 24 מטרים, ממנו נשקף נוף פנוראמי עוצר נשימה של העיר עצמה, עמק נהר הויסלה שלמרגלותיו נבנתה העיר, ואפילו של הערים הסמוכות נובה, חלמנו ושבייצ'ה.

קומפלקס הממגורות ושער המים

הממגורה הראשונה בקומפלקס נבנתה בשנת 1340, אך היא לא שרדה לימינו. הקומפלקס של הממגורה עם שער הכניסה לעיר (שער המים), עם זאת, הוא המבנה העתיק ביותר בקומפלקס הקיים, ומתוארך למאה ה-16. בהתבוננות מצד הנהר, נראים המבנים כרבי קומות, אך כשנכנסים לעיר נדמה כי מדובר בבנייני אבן סטנדרטים. שער העיר הוא היחיד ששרד מהעיר העתיקה.

חומות העיר

נבנו בתחילת המאה ה-14, ולאורכם נבנו 10 מגדלי שמירה ו-5 שערים - שער המים (היחיד ששרד עד היום, כאמור), שער טורון, השער הצדדי, שער לאשינסקה ושער הטירה. חלקים נרחבים מחומות העיר הוסרו כבר במאה ה-19, וחלקים נהרסו במהלך מלחמת העולם השנייה.

בית היתומים היהודי

כיום משמש את המשרד הממשלתי לעניינים אזרחיים. נבנה בשנת 1973 כבית יתומים יהודי על ידי הארגון של ק. לחמן. זהו המבנה היהודי היחיד ששרד את המלחמה בעיר. בתקופה שבין המלחמות, שימש המבנה כשלוחה של בניין העירייה.

בית הדואר

משמש כיום את דואר פולין (פוצ'טה פולקסה), אך נבנה במקור כבניין הדואר של האימפריה הפרוסית בסוף המאה ה-19 בסגנון נאו-גותי.

כנסיית הלב הטהור

כנסייה שנבנתה במקור ככנסייה אבנגליסטית בשנים 1896-98 בסגנון נאו-גותי. כיום זו כנסיה קתולית.

אגם רודניק

מקווה מים הנמצא בשטחה המוניציפלי של גרודזונדז. ניתן לרחוץ במי האגם, ולחופיו מספר רב של מלונות ומסעדות.

bottom of page