הפארק הלאומי קמפינוס

הרעיון להקים פארק בשטחו של יער קמפינוס העתיק הופיע לראשונה בשנות העשרים של המאה ה-20. בשנות השלושים נפתחו שמורות היער הראשונות: גרניקה, סיראקוב וזמצ'יסקו. כיום, עתודות הפארק גדולות בהרבה ומוגנות בהדיקות.

הפארק הלאומי הוקם בשנת 1959, והוגדר על שטח כולל של 407 קמ"ר. הוא מכסה את יער קמפינוס העתיק (Puszcza Kampinoska), ובינואר 2000 האזור נוסף לרשימת שמורות הביוספרה של אונסק"ו. הפארק כיום מעט קטן יותר מבמקור, ומשתרע על 385.44 קמ"ר , מתוכם 46.38 קמ"ר מוגנים בהדיקות. יערות מהווים כ-70% משטח הפארק, והעץ הנפוץ ביותר הוא האורן. סמל הפארק הוא האייל.

הפארק הלאומי קמפינוסקי ממוקם בצומת הנהרות הגדול ביותר בפולין - כאן נפגשים עמקים של הויסלה, הבוג, הנארב, הווקרה והבזורה. אין בשטח הפארק אגמים, הנהר הגדול ביותר שחוצה את הפארק הוא הלאשיצה, יובל של נהר הבזורה, המשמש כתעלת מים.

צמחיית הפארק עשירה במיוחד, ומונה כ-1245 מיני צמחים, מתוכם 69 מוגנים. הנוף של הפארק הוא שילוב של דיונות חול ושטחי ביצות עם עצי אורן הגדלים על חול וכרי דשא.

הפארק, יחד עם עמק הוויסלה הסמוך, הוא אזור משגשג חשוב של בעלי חיים רבים. לפי ביולוגים, ישנם 16,000 מינים של בעלי חיים, מתוכם חרקים (עם כ-2000 מינים) וציפורים (200 מינים) הם קבוצות בעלי החיים הנפוצות ביותר.  בתחום היונקים, מאכלסים את הפארק מספר בעלי חיים - איילים (מאז 1951), בונה (מאז 1980) ולינקס (מאז 1992). 83 מיני בעלי חיים נחשבים בסכנת הכחדה.

לאזור הפארק היסטוריה עשירה, כאן התרחשו אירועים חשובים רבים הקשורים להיסטוריה הפולנית. התזכורות לעבר רבות, וכוללות קברים של מורדים מהתקוממות אנטי-רוסית בשנת 1863, בתי קברות צבאיים ממלחמת פולין-גרמניה בשנת 1939 וקברים של אנשי התנגדות אנטי-גרמנית (1944–45). בבית העלמין בפלמירי קבורים תושבי וורשה, שנרצחו כאן בחשאי על ידי הגרמנים בשנים 1939-1945. בז'לזובה וולה שבפאתי הפארק נמצא בית אחוזה בו נולד המלחין המפורסם פרדריק שופן.

המבקרים בפארק יכולים להנות ממגוון מסלולי ההליכה והאופניים של הפארק. ניתן לשכור סוסים ולרכב על שבילים יעודיים שאורכם הכולל נע סביב 360 ק"מ. חובבי רכיבת אופניים יכולים לנצל את אי אילו ממסלולי הרכיבה, שאורכם הכולל מגיע ל-200 ק"מ.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook