מוזיאון הכפר הקאשובי

בית מרזח מהכפר רומיה, והכניסה למוזיאון
מבט ממעוף הציפור על הסקנסן
אחוזת אציל מהכפר לוז'ינו
פנים בית האחוזה
פנים בית האחוזה
"טחנת רוח מהכפר "ברוזי
"בית ספר מהכפר "ויינצקובי
כנסייה מבוז'ה פולה ויילקייה
פנים הכנסייה
חדר הכומר בכנסייה
מנסרה מהכפר סאנישבו
בקתה כפרית
פנים הבקתה
חלקת הכבר של בני הזוג גולגובסקי
בקתה כפרית המשמשת כמסעדה
פיירוגי בסגנון קאשובי

ראשיתו של המוזיאון בשנת 1906, אז בני הזוג גולגובסקי - תאודורה ואיזידור - הקימו לראשונה, על אדמת פולין, מוזיאון "פתוח" - סקאנסן. תחילת דרכו של המתחם היתה בבקתת עץ כפרית פשוטה, אותה קנו בני הזוג מאדם מקומי - מיכאל הינץ. בבקתה זו אספו כלים אופייניים לזמנם, ובהם ציוד ביתי וכפרי, אוסף כובעים מעוטרים בקישוטי זהב ("צ'פייץ"), ציורים על זכוכית וקרמיקה, ועוד.

פעילויות מדעיות ותשוקות חברתיות של מייסדי הסקאנסן הובילו לפיתוח עבודות יד מקומיות והאיצו את פיתוחה של האומנות העממית הקאשובית, בפרט בסביבות המוזיאון, בעיירה ודזידזה Wdzydze (אכן שם קשה להגייה) ובכפרים הסובבים אותה. במקביל, פעלו בני הזוג לייבוא ושימור של בקתות נוספות, כמו גם אלמנטים נוספים המשפיעים על חיי היום יום של האנשים החיים בחבל ארץ זה.

כיום, למעלה מ-100 שנים מאז הוקם הסקנסן, מיצגיו נפרסים על פני למעלה מ-22 דונמים על גדות האגם "ראדולנה". אובייקטים מכל רחבי החבל עודנם מובאים לכאן, נבנים או משוחזרים בדקדקנות מרשימה, כדי לשמר את אותן מסורות שאיפיינו את חבל הארץ הזה, החל מהמאה ה-17 ועד היום. בקתות כפריות, בתי אחרוזה, בית ספח, סדנת נפחות, טחנות רוח, כנסיות, בנייני חווה ובתי מלאכה - למעלה מ-40 אובייקטים מעטרים את הסקאנסן הזה, ומדגימים את העושר והמגוון הגדול.

חלקים מהמוזיאון, בניגוד לסקנסנים רבים בפולין ואירופה - פתוחים ומזמנים הצצה בלתי אמצעית. באחד הבתים, שנרכש והובא למוזיאון בשנת 1975, ניתן לצעוד ברחבי הבקתה, ולהתרשם מקרוב מהמטבח, מריהוט הסלון ואפילו ממכונת הכביסה האופיינית לתקופה הקומוניסטית. בחדר השינה יש אף צילום אותנטי שמראה עד כמה עבודת העיצוב מדוייקת ונאמנה למציאות.

גודלו ועומס הפריטים שבסקנסן יצריכו ביקור ארוך של כמה שעות. אל תמהרו לדלג בין המיצגים, אך גם אין צורך לבדוק כל מיצג בדקדקנות. אנחנו ממליצים גם לא לוותר על ארוחה (קלה כגדולה) במסעדה שבמתחם, בה מוגשות מנות טיפוסיות לאיזור. המסעדה, כמובן, יושבת בבקתה מקורית שהובאה לסקנסן במיוחד.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook