כיכר השוק של קרקוב
כיכר השוק של קרקוב

20160703_102233
20160703_102233

IMAG0511
IMAG0511

כיכר השוק של קרקוב
כיכר השוק של קרקוב

1/6

סיורים בקרקוב

 

להלן המלצות לסיורים בקרקוב:

הרובע היהודי
קז'ימייז'

משך הסיור: 2-3 שעות

בסיור זה נתרשם מעושרה הרוחני של קהילתה היהודית של קרקוב, נשמע אודות קורותיה ונבין כיצד הגיעה להתגורר בחלק זה של העיר, כמו גם אודות תרומותה והשפעותיה על חיינו עד עצם היום הזה.

בסיורנו ברובע נעקוב אחר התפתחות הקהילה היהודית באמצעות שבעת בתי הכנסת המשומרים המשובצים ברחבי הרובע, ונעמוד על ההבדלים ביניהם וחלקם בחיי הקהילה. בהתאם לרצון המטיילים, ניתן יהיה לבקר בבית הכנסת הישן (אלטשול, מתפקד כמוזיאון הרובע) או בבית הכנסת של הרמ"א. נהלך בסמטאותיה ונראה היכן היו מבנים נוספים חשובים עבור הקהילה, כדוגמת המקווה, שטיבלים שונים הפזורים ברחבי הרובע ועוד.

נתרשם מאחת הסמטאות הציוריות של הרובע, שהתפרסמה בשל היותה אתר צילום מרכזי עבור הסרט "רשימת שינדלר".

בתום הסיור ברובע היהודי, נחצה את נהר הויסלה לכיוון שכונת פודגוז'ה, שם נבקר בכיכר גיבורי הגטו, המקום ששימש את הגרמנים ככיכר השילוחים מגטו קרקוב.

גטו קרקוב
ומחנה פלאשוב

משך הסיור: כ-3 שעות

הסיור בשכונת פודגוז'ה מתמקד בקורות קהילתה היהודית של קרקוב בזמן מלחמת העולם השנייה. נעסוק בקורות הגטו, אופן וסיבת הקמתו, נתוודע לאוכלוסיה שיושבה בו, כמו גם הכוחות שהיו אמונים על ניהולו. בזמן מלחמת העולם השנייה הפכו הגרמנים חלקים משכונת פודגוז'ה ל"רובע המגורים היהודי", הלא הוא גטו עבור יהודי העיר.

 

סיורנו יתחיל בכיכר השילוחים, אשר נקראת "כיכר גיבורי הגטו" בימינו. בכיכר נשמע עובדות מפתח חשובות אודות גטו קרקוב, ונתרשם מהאתרים הסובבים אותה - אנדרטת הכיסאות, בית המרקחת של תדאוש פנקביץ ועוד. ולמעוניינים יינתן זמן לבקר במוזיאון בית המרקחת.

נפסע ברחובות הרובע, ונתרשם מאתרים הקשורים לקורות הגטו, ובהם - תחנת המשטרה, בניין היודנראט, קטע החומה שנותר, המפעל של מדריש ועוד. נסיים בהתרשמות ממפעל האמייל שתופעל על ידי אוסקר שינדלר, מי שהוכר לאחר מותו כחסיד אומות עולם, בשל פועלו להצלת יהודי קרקוב.

ניסע למקום בו התקיים ופעל מחנה הריכוז והעבודה פלאשוב. נאמוד על הסיבות לריבוי הגלעדים במקום, ומה ניתן להסיק מהם.

קרקוב הקלאסית

משך הסיור: 3-4 שעות

בסיור זה נתרשם מבירתה התרבותית של פולין - קרקוב. נראה את אתריה הקלאסיים, כמו גם נשמע את סיפורם של גיבורי האומה הפולנית. נשמע על ההיסטוריה של העיר והאומה הפולנית – מתקומתה ועד לימינו.

נתחיל את סיורינו מכיכר יאן מאטייקו, בה נתרשם מאנדרטת גרונבלד ונשמע את סיפורה. נשים פעמינו אל העיר העתיקה של קרקוב דרך הברביקן המרשים ושער פלוריאן היפה. נצפה על אתריה השונים של כיכר השוק הגדולה ביותר באירופה – הרינק של קרקוב. בין האתרים – בזיליקת מריה הקדושה, הסוקייניצה, כנסיית אדלברט הקדוש ועוד.

לאחר מכן, תוך פסיעה "בדרך המלכותית", נתקדם למקום בו שוכנת האוניברסיטה העתיקה ביותר של פולין, והשנייה בעתיקותה בעולם (!) - האוניברסיטה היאגלונית.

נקנח את הסיור עם אתר המפורסם ביותר של פולין – מתחם המלוכה המרשים של קרקוב, הלא הוא ארמון ואבל. נסייר ברחבת הטירה, ניחשף לעברה המרתק, ולמעוניינים - תינתן האפשרות להיכנס לקתדרלה העתיקה והמרשימה.

שכונת
נובה הוטה

משך הסיור: כ-3 שעות

הסיור בשכונה, שנועדה להיות "עיר מגורים סטאליניסטית אידאלית", מזמן מסע בנבחי ההיסטוריה של אחת השכונות המרתקות בקרקוב, חרף אפרוריותה של השכונה, ואולי בזכותה. זהו סיפור החופף באופן כללי לסיפורה של השליטה הקומוניסטית בפולין, והסוף, כפי שאתם ודאי יודעים, הוא סוף טוב.

נתחיל את ביקורינו בשכונת נובה הוטה בנקודה המרכזית ממנה התפתחה השכונה כולה - הכיכר המרכזית - "פלאץ צנטראלני". נעמוד על עברה של הכיכר, המבנים שמקיפים אותה, וצורתה הייחודית והחשובה. נתקדם לעבר המקום בו נועד לקום בית העירייה של הרובע, ייעוד שלא התממש לבסוף.

נתרשם ממספר אתרים בעלי חשיבות מכרעת בהתפתחות השכונה, בהם: התאטרון העממי, כנסיית "תיבת האלוהים", שער הכניסה למפעל הפלדה ("קומבינט") ועוד.

למעוניינים, ניכנס למוזיאון המפלגה העממית הפולנית (מוזיאון פר"ל), להתרשמות קצרה מהתצוגה המעניינת.

הפארק הלאומי
אויצוב

משך הסיור: 6-8 שעות

את מסלולנו נתחיל במתחם החנייה למרגלות טירת אויצוב. נעלה במדרגות עד לשער הכניסה. נעבור אותו ונשוטט בין ההריסות המשומרות של הטירה. מהמקום נשקף נוף של ליבו של עמק פרונדניק והנחל הקרוי על שמו. נתחיל בהליכה כשמימיננו מוזאון אויצוב ומשמאלנו מלון קז'ימייז'. ניצמד לצידו המערבי של העמק ונמשיך בהליכה עד לפיצול המסלול (שחור וכחול). לחושקים בנקודת תצפית תתאפשר עלייה לגבעה בתחילת המסלול השחור, ממנה נשקף היטב לב העמק, הנחלים הזורמים בו ונקודת המפגש שלהם. אם נצפה לכיוון מערב נראה את ערוץ נחל סונספובסקה, המוביל אל עמק סונספובסקה. נתחיל בהליכה לכיוון מערת לוקייטק. בהגיענו אליה, ייכנסו לסיור מודרך בתוכה המעוניינים בכך. משם נמשיך במסלול הכחול במורד הגבעה, כשמימיננו ומשמאלנו מתנשאים עצי אלון ואשור עצומים בגובהם, ובצידי הדרך יבחינו חדי הראיה בפטריות, עובשים וחזזיות בצורות, צבעים וגדלים שונים. נמשיך במסלול עד שנגיע לשער קרקוב. הפולנים מאמינים כי כאשר הסלעים המרכיבים את השער יתקרבו עד כדי נגיעה זה בזה, יגיע סוף העולם. כדי למנוע את סוף העולם, נהוג להניח מקלות למרגלות הסלעים כדי לעצור את תנועתם.

נצא דרך השער ונגיע אל שביל הגישה הסלול של הפארק. מימיננו נמצא את מעיין האושר (מומלץ ללגום ממימיו, להם, כך מאמינים, יש סגולות נפלאות). נחצה את גשר פרונדניק ונתקדם לשביל הגישה למערה החשוכה. נעלה במעלה השביל (עליה תלולה אך מסומנת היטב ומובטחת באמצעות מעקות ביטחון). בכניסה למערה נאלץ להקשיב להסבר בפולנית (ארוך למדיי – כ-10 דקות) עליו לא ניתן לוותר. ניכנס למערה בה נזכה לפגוש מגוון חרקים ופרוקי רגליים האופייניים למערות הפארק (ובהם עכביש המערות האירופאי). אם נהיה ברי מזל, ובהתאם לעונה, ייתכן ונפגוש גם עטלפים. מחוץ למערה נוכל לצפות בתצורה סלעית מעניינת אשר זכתה לכינוי "היד הלבנה" או "הכפפה". נרד בחזרה לכיוון העמק בדרך בה עלינו, נחצה בחזרה את גשר פרונדניק, ונצעד חזרה צפונה לכיוון החנייה כשאנו נמצאים בגדה המערבית של הנחל. באמצע הדרך נוכל לראות תצורה סלעית מעניינת נוספת בעברו השני של הנחל – המחט של דאוטימה. הסלע נקרא על שמה הספרותי של המשוררת ידביגה לושצ'בסקה.

בדרכנו חזרה לחנייה נעצור באחת המסעדות בדרך כדי לנוח ולאכול ארוחת צהריים.

עם שובנו לחנייה נתקדם במעלה הדרך לטירת פייסקובה סקאלה. בדרכנו נבחין ב-2 מוקדי עניין – הקפלה על המים ואלת הרקולס. במעלה הגבעה נתחיל את מסלולנו בנקודת תצפית שבקומה העליונה של המסעדה שבמתחם הטירה. מנקודת התצפית נבחין (בעונה) בגינה פורחת יפיפיה בעלת צורות גאומטריות שונות. בגינה זו נהגו בעלי הטירה בתקופות שונות לשחרר את כלביהם ולשעשעם. על שם גבעה זו נקראת הגבעה – סלע הכלבים. מכאן נצעד בשביל אדום בתוך יער מוריק (תלוי בעונה...) לכיוון הכנסיה בגרודז'יסקו. בדרכנו נראה שוב את אלת הרקולס, אך הפעם כשאנו צופים עליה מלמעלה. עם הגיענו לכנסייה נצפה ממנה על הנוף הנשקף. לפנינו פנורמה של עיקר העמק – החל מטירת אויצוב בדרום וטירת פייסקובה סקאלה בצפון מערב.