טירת קרשיצ'ין

5_edited

 שריד לחבל רותניה, כשהיה בשליטת הכתר הפולני. נבנתה במאה ה-16, תחת פיקודו של גאלאצו אפיאני. המצודה תוחמת חצר ארכדות. מעל לכניסה הראשית מתנוסס מגדל שעון גבוה, ובכל אחת מהפינות - מגדלים גליליים בעלי עיצוב ייחודי. חלק מהטירה הוסב לכדי מלון, ולמעוניינים בהרפתקאה מיוחדת במינה, מומלץ להזמין חדר ללילה אחד לפחות.

 

הטירה

בניית הטירה החלה בשנת 1580 על ידי סטאניסלב קרשיצקי, נצר למשפחת שמקורה בשבט מאזוביה. את עבודת הבנייה סיים בנו, מארטין קרשיצקי, אך כפטרון אומנות דגול, הוא הסב את המבנה המבוצר לטירת מגורים מפוארת. את הטירה פקדו אורחים רבים, כשהחשובים בהם היו מלכי פולין שביקרו בה: זיגמונט השלישי ואזה, ולאדיסלב הרביעי, יאן קזי'מייז' ואוגוסט השני.

 

מארטין לא הותיר אחריו יורשים, והטירה עברה מבעלים אחד למשנהו, עד אשר נרכשה על ידי הנסיך לאון סאפייחה (Sapieha) בשנת 1835. משפחת ספייחה החזיקה בבעלותה את הטירה עד 1944, והשקיעו רבות בשיפוצה ופיתוחה. תחת חסותם נבנו מנסרה, מבשלת בירה ומפעל לייצור כלים חקלאיים.

 

למצער, הצבא האדום, שפלש אל הטירה עוד בתחילת המלחמה, הותיר בה נזק רב. בתום המלחמה, הולאמה הטירה ושימשה כבית ספר תיכון עד לשנות ה-70, אז נרכשה על ידי חברה לייצור מכוניות.

 

הטירה שבה לגדולתה והפכה לאטרקציה תיירותית בשנת 1996, אז פשטה את הרגל החברה שהחזיקה אותה. הטירה עברה שיפוץ נרחב, והותקנו בה מלון ומסעדה.

 

החלק הבולט והראוי ביותר לתשומת לב בטירה הינו קפלת התפילה שבמגדל השמיימי (The Divine tower). יש המשווים אותה לקפלת זיגמונט שבקתדרלת ואבל בקראקוב. הקפלה מעוטרת בעושר רב עם מפתנים, אכסדרות וארקדות מפוארות. על קירות הקפלה תמצאו איורי קיר משוקעים עשירים ומורכבים בשטח כולל של כ-7,000 מ"ר. העבודות נעשו בפיקוח אמנים איטלקים, ועל ידי אנשי מלאכה מהעיר פשמישל הסמוכה. בין שאר האיורים תמצאו קיסרים רומים, מלכים פולנים, דמויות ממשפחת קרשיצקי, סצינות ציד וקדושים של הכנסייה הקתולית. למצער, חלקים נרחבים מהקפלה הם שיחזור, עקב הנזק שהסב הצבא האדום ביושבו בטירה בזמן המלחמה.

 

הפארק:

חלקיו הראשונים של הפארק הוקמו בשלהי המאה ה-17, וטופחו והורחבו משמעותית בסגנון אנגלי על ידי משפחת ספייחה. לאורכו ולרוחבו ניתן למצוא שדרות המוגפות בעצים, ובסמוך לטירה נמצאת אחד מבין שני אגמונים נאים המקשטים את הפארק. עונה טובה לחזות ביופיו של הפארק היא האביב, אז הפארק מוריק בצבעים עזים.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook