top of page

לודז' / Łódź

יוליאן טובים במדרחוב פיוטרקובסקה
ארתור רובינשטיין במדרחוב פיוטרקובסקה
מדרחוב פיוטרקובסקה
מתחם הבילוים מנופקטורה, במפעל הטקסטיל לשעבר של ישראל פוזננסקי
ארמון משפחת פוזננסקי
מתחם תחנת רדגסט

מעטים יודעים על כך, אבל אחת הערים ה"יהודיות" הגדולות ביותר, היא גם הצעירה ביותר - אוכלוסיתה גדלה מאלפים בודדים באמצע המאה ה-19, ללמעלה מחצי מיליון בתחילת המאה העשרים (כשליש מהם יהודים), וכיום היא העיר הרביעית בגודלה בפולין. בניגוד לעריה העתיקות של פולין, אין ללודז' את האלמנטים האופייניים של כיכר שוק עתיקה, בית עירייה רנסנסי או מרכז היסטורי נוצץ.

בתקופת הפריחה שלה, נודעה העיר בתעשיית הטקסטיל העניפה שהתפתחה בה (בחלקה היתה גם בידיים יהודיות). עם ריכוז כה גדול של אימפריות תעשיתיות, מה הפלא שזכתה לכינוי "מנצ'סטר הפולנית"?

כיום העיר יותר בעניין של סרטים וכוכבים מאשר אריגת בדים, ולכן תוכלו למצוא בשדרה המרכזית שלה (אוליצה פיוטרקובסקה) את "שדרת הכוכבים", מעין אדפטציה פולנית למנהג הזוהר של לוס אנג'לס.

חובבי האדריכלות והאומנות שביניכם יזדקקו למספר ימים כדי להנות באופן ראוי והגון מהעיר. עברה המפואר, כמו גם עושרה התעשייתי, הותירו את חותמם על העיר, ומציעים מגוון בלתי רגיל של אטרקציות ונקודות עניין. חובבי הטבע יוכלו להנות ממגוון רחב של פארקים הפזורים ברחבי העיר, כמו גם מהיער העירוני הגדול ביותר בפולין - יער לאגייבניקי.

עיקר מוקדי העניין של העיר מרוכזות סביב השדרה המרכזית, אך לאתרים המרוחקים מן המרכז ניתן להשתמש ברשת החשמליות או האוטובוסים של העיר.

בלודז' תמצאו את המקומות הבאים:

 • שדרת פיוטרקובסקה וסמטת הכוכבים - זהו ליבה הפועם של העיר היום, ומגרש המשחקים האדריכלי של עשיריה במאה ה-19. כמעט לכל בניין ברחוב הזה היה בבעלות עשירי העיר (פאר החזית מעידה בדרך כלל על מידת העושר), ואלו מהם שהחזיקו במפעלים קטנים, ניתן למצוא אותם בחצרות הבתים. ראוים לתשומת לב החצר של בניין מספר 3 (פסאז' המראות), והסוכה שבחצר בניין מספר 88. בנוסף, ראוים לתשומת לב חזיתות הבניינים מספר 72 (מלון גרנד) ומספר 86 ("הבית תחת גוטנברג"). מספר פסלים מעניינים מעטרים את הרחוב, בהם אובליסק יום ההולדת של הרחוב (בצמוד לתחילתו בכיכר העצמאות), פסל תעשייני העיר (לייד בניין מספר 32), פסלו של ארתור רובינשטיין (לייד בניין מספר 78 בו התגורר הוירטואוז המפורסם), וספסלו של יוליאן טובים (לייד בניין מספר 104).
  את הרחוב הארוך (למעלה מ-4 קילומטרים אורכו!) ניתן לחלק לשני חלקים עיקריים - החלק הצפוני, המשמש כמדרחוב (שימו לב כי תנועת כלי הרכב בו מוגבלת אך אינה אסורה) ובו תמצאו את הריכוז הגדול ביותר של מבנים מפוארים (ויש שיאמרו אף ארמונות); החלק הדרומי, בו האטרקציות רחוקות זו מזו, ופחותות בכמותן, אך עדיין מצדיק ביקור.

   

 • מאנופקטורה - מתחם המשלב (בהצלחה רבה) אומנות ונהנתנות. גלריות אומנים הפזורות בין חנויות מעצבים. במקום תמצאו גם קולנוע, תאטרון ומסעדות רבות. המתחם מאכלס את ארמונה המרכזי של משפחת פוזננסקי, כמו גם את מוזאון המפעל ושלוחה של המוזאון לאומנות מודרנית של העיר לודז (MS2).
   

 • מוזיאון ההיסטוריה של לודז' - מוזיאון השוכן בארמון פוזננסקי, המציג בין היתר את התפתחותה של העיר, את חללי הארמון, לודז'אים מפורסמים (בהם הוירטואוז ארתור רובינשטיין) ועוד.
   

 • המוזיאון לאומנות עכשווית (MS1) - מציג יצירות של אומנים פולניים בני זמננו, כמו גם יצירות של אמנים מודרניים, בהם יוזף בויס ומקס ארנסט. ממוקם בארמונו המפואר של מאוריצי פוזננסקי, בן הזקונים של איל הטקסטיל היהודי - ישראל פוזננסקי.
   

 • מוזאון הטקסטיל של לודז' ("המפעל הלבן"), ומתחם הבילויים "גני גאייר" (Ogrody Geyera) הסמוך - המוזאון מאגד 4 תחומים שונים במתחם אחד; תצוגות הקבע שלו כוללות סקנסן (מוזאון פתוח) המגולל את קורות חייו של תושב לודז' טיפוסי, תצוגת מכונות טקסטיל (כולל הדגמה של אופן הפעולה), ואופנה. במתחם ישנם גם 3 מתחמים לתערוכות מתחלפות. במתחם הבילויים תמצאו מסעדות ובתי קפה, ובצמוד למוזאון ישנו פארק קטן עם אגם נאה.
   

 • מתחם התעשיה של קרול שייבלר "קשנז'י מלין" - מתחם ענק בשטחו המציע מספר מוזאונים (בהם מוזאון אודות חיי העובדים במפעל ומוזאון בובות), גלריות, מסעדות, חנויות יד שנייה ועוד. בסמוך למתחם תמצאו גם את פארק ז'רודליסקה בו נמצאת החממה של לודז', ארמון משפחת שייבלר (בו ממוקם מוזאון הקולנוע של לודז') וארמון משפחת הרבסט בעל הגנים המטופחים, בו מגולל סיפורה של ביתו של קרול שייבלר - מתילדה, כמו גם שלוחה נוספת של המוזאון לאומנות של לודז' (MS3).
   

 • "מונופוליס" - מתחם תעשייתי נוסף שהוסב למרכז בילוי ועבודה. במקום תמצאו מוזאון המתעד את עברו של מפעל הזיקוק של משקאות אלכוהולים, כמו גם גלריות אומנים מקומיים, תאטרון ומספר בתי קפה ומסעדות.
   

 • עיר התרבות EC1 - בעבר שימש המבנה כתחנת הכח של לודז', וכיום הוסב למתחם רב-תחומי, בו ניתן למצוא בין היתר פלנטריום, בית קולנוע, מוזאון מדע וטכנולוגיה, מרכז קומיקס ועוד.
   

 • המרכז לדיאלוג ופארק השורדים - מרכז לחקר תרבותי וחינוכי, המקדם ומארגן פעילויות העוסקות ברב-תרבותיות שאיפיינה את לודז' שלפני המלחמה, עם דגש מיוחד על התרבות היהודית. במקום תמצאו גלרייה מתחלפת, ובסביבתו של המרכז נמצא פארק השורדים, המוקדש לשורדי המלחמה היהודים, ובו האנדרטה (אחת משתיים בפולין) המוקדשת לחסידי אומות העולם הפולנים.
   

 • שכונת באלוטי ואזור הגטו היהודי - האיזור בו רוכזו יהודי לודז' ויהודים מערים אחרות באירופה בזמן המלחמה. בתחומי האזור תמצאו את פארק העיר העתיקה, כיכר השוק של לודז' העתיקה, כנסיית עלייתה השמיימה של מרים, בית הקריפו ועוד.
   

 • בית הקברות היהודי החדש - מהמרשימים והגדולים בפולין ואירופה כולה. בתחומיו תמצאו את אחוזות הקבר של עשירי לודז', ובהם משפחת פוזננסקי.
   

 • תחנת הרכבת רדגאסט - אתר הנצחה שנחנך במלאת שישים שנים לחיסול הגטו. מתחנה זו נשלחו יהודי הגטו למחנות עבודה, ריכוז והשמדה.

bottom of page