לודז' / Lodz / Łódź

 

מעטים יודעים על כך, אבל אחת הערים ה"יהודיות" הגדולות ביותר, היא גם הצעירה ביותר - היא גדלה מאוכלוסיה של כ-15 אלף תושבים באמצע המאה ה-19, ליותר מחצי מיליון בתחילת המאה העשרים (כשליש מהם יהודים), וכיום היא העיר השלישית בגודלה בפולין. אין זה מפתיע איפה, כי לא תמצאו בלודז' את אותם המאפיינים המתקיימים בעריה הותיקות של פולין - ללודז' אין כיכר שוק עתיק, בית עירייה רנסנסי או מרכז היסטורי נוצץ.

באותה תקופה של פריחה, נודעה גם העיר בתעשיית הטקסטיל העניפה שלה (שבחלקה הלא מבוטל היתה בידיים יהודיות). מה הפלא שכינו אותה "מנצ'סטר הפולנית"?

כיום העיר יותר בעניין של סרטים וכוכבים מאשר אריגת בדים, ולכן תוכלו למצוא בשדרה המרכזית שלה (אוליצה פיוטרקובסקה) את "שדרת הכוכבים", מעין אדפטציה פולנית למנהג הזוהר של לוס אנג'לס.

עיקר מוקדי העניין של העיר מרוכזות סביב השדרה המרכזית, לכן אין לתייר הממוצע כל צורך בתחבורה הציבורית של לודז' (המורכבת מאוטובוסים וחשמליות). לתחנת הרכבת רדגאסט ופארק השורדים רצוי לקחת מונית או להשתמש בתחבורה הציבורית.

בלודז' תמצאו את המקומות הבאים:

 • שדרת פיוטרקובסקה וסמטת הכוכבים - הרחוב המרכזי, בו תמצאו מקומות בילוי רבים, כמו גם את הכוכבים הקולנועיים של פולין, ומספר אנדרטאות המשמרות את זכרם של מפורסמי העיר - ארתור רובינשטיין ויוליאן טובים בין השאר.

 • מוזיאון ההיסטוריה של לודז' - מוזיאון השוכן בארמון פוז'נאנסקי, המציג בין היתר פריטים הקשורים לחייהם של הפסנתרנים רובינשטיין וקנדרה, ילידי העיר.

 • המוזיאון לאומנות מודרנית - מציג יצירות של אומנים פולניים בני זמננו, כמו גם ישיצרות של אמנים מודרניים, בהם יוזף בויס ומקס ארנסט.

 • מאנופקטורה - מתחם המשלב (בהצלחה רבה) אומנות ונהנתנות. גלריות אומנים הפזורות בין חנויות מעצבים. במקום תמצאו גם קולנוע, תאטרון ומסעדות רבות. המתחם מאכלס את מפעל הטקסטיל של משפחת פוזננסקי.

 • המרכז לדיאלוג ופארק השורדים - מרכז לחקר תרבותי וחינוכי. המרכז מקדם ומארגן פעילויות העוסקות ברב-תרבותיות שאיפיינה את לודז' שלפני המלחמה, עם דגש מיוחד על התרבות היהודית. במרכז עצמו תמצאו גלרייה מתחלפת (הנוכחית עוסקת ביאן קארסקי), ובסביבתו של המרכז נמצא פארק השורדים, המוקדש לשורדי המלחמה היהודים. במקום תמצאו גם את האנדרטה (אחת משתיים בפולין) המוקדשת לחסידי אומות העולם הפולנים.

 • שכונת באלוטי ואיזור הגטו היהודי - האיזור בו רוכזו יהודי לודז' ויהודים מערים אחרות באירופה בזמן המלחמה. בתחומי האיזור תמצאו את כנסיית עלייתה השמיימה של מרים, בית הקריפו והמקום בו היה הגשר שחיבר בין חלקי הגטו).

 • בית הקברות היהודי - מהמרשימים בפולין. בתחומיו תמצאו את אחוזות הקבר של עשירי לודז', ובהם משפחת פוזננסקי.

 • תחנת הרכבת רדגאסט - אתר הנצחה שנחנך במלאת שישים שנים לחיסול הגטו. מתחנה זו נשלחו יהודי הגטו למחנות עבודה, ריכוז והשמדה.

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
 • Instagram
 • Google+ Clean
 • facebook