מוזיאון מרקובה

היוזמה לייסד במארקובה מוזיאון לזכרם של פולנים אשר חירפו את נפשם להצלת יהודים בעת מלחמת העולם השנייה ע”ש משפחת אולמה (בית אולמה) הופיעה בשלהי 2007. ב-30 ביוני 2008 הפרלמנט של מחוז פודקארפאצקיה קיבל פה אחד את ההחלטה להקים את המוסד. בשנת 2009 נקבע כי בניין המוזיאון יהיה באחריותו של מוזיאון הארמון בלאנצוט. מועצת הכפר מארקובה תרמה את השטח המשמש לבניין המוזיאון, אשר תוכנן על ידי האדריכל מירוסלאב ניז’יו. בניית בית אולמה, בביצוע חברת סקאנסקה, התנהלה מאוקטובר 2013 עד אוקטובר 2015. המוזיאון נחנך ב-17 במרץ 2016.

ייעודו העיקרי של בית אולמה הינו תיעוד גבורתם של פולנים אשר חירפו את נפשם ואת חיי משפחתם על מנת לסייע ליהודים בעת הכיבוש הגרמני.

זהו המוזיאון הראשון בפולין המוקדש כל-כולו לסוגיית הצלתם של יהודים באדמות פולין הכבושות בימי השואה. התצוגה הראשית מציגה מקרים ידועים ומתועדים של סיוע ליהודים בשטחי מחוז פודקארפאצקייה של היום. בעתיד מתכנן בית אולמה לכלול בתצוגתו את יתר שטחי פולין הכבושה.

אף שהתצוגה מטעימה יחס של השתתפות והקרבה עצמית כלפי סבלות היהודים בימי מלחמת העולם השנייה מצד הפולנים, אין המוזיאון מעלים צדדים אפלים ביחסי יהודים-פולנים תחת הכיבוש הגרמני. קולו של בית אולמה הינו קול מרכזי בדיון על יחס הפולנים לשואה.

התערוכה מיועדת לכל מי שמעוניין בדו-שיח ובכבוד הדדי וכן למי שמבקש ללמוד פרק בתולדותיו של המקום על רקע האירועים הטרגיים בהם התנסו פולין ואירופה כולה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

הטקסט נלקח מאתר המוזאון.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook