top of page

פולין - לא מה שהכרתם

 

תוכנית הטיול


יום 1: ת"א - קרקוב

ניפגש בשדה התעופה ונטוס לקרקוב. ברוכים הבאים לעיר המלכים של פולין! עד לפני כ-500 שנה היתה קרקוב בירת המדינה, ומשכנם של מלכי פולין. לאחר הנחיתה ניסע אל העיר ונצא לסיור מודרך במוקדי העניין ההיסטוריים והיהודים שלה. נתחיל את סיורנו ברובע היהודי – קז'ימייז'. נבקר בבתי הכנסת של הרובע - חלקם פעילים עד היום. לאחר הפסקת הצהרים נסייר בעיר העתיקה – מוזיאון ימיביניימי חי ונושם מאז הקמתו במאה ה-13. בכיכר העיר – הגדולה ביותר בפולין, ניצבת כנסיית מריה הקדושה ממנה מזדקרים הצריחים המשונים ובית הבדים הרנסנסי המרשים במרכזה. נוכל להתרשם גם מאחד המבנים העתיקים ביותר בפולין העומדים על תילם – כנסיית אדלברט הקדוש, שריד רומנסקי אותנטי מתחילת דרכה של המדינה.

 

יום 2: קראקוב - וייליצ'קה

נתחיל את היום בביקור במכרה המלח המפורסם של פולין – וייליצ'קה. בשנים האחרונות איש אינו כורה עוד מלח במתחם המרשים בגודלו, אך הוא פתוח למבקרים, הזוכים לביקור בלתי נשכח במבוך סבוך וענק העשוי כולו מ... מלח. זהו אתר מורשת עולמית של אונסקו השני בטיולנו, אך בהחלט לא האחרון. אחה"צ נפנה לסיור במתחם הארמון המלכותי ואבל, האתר המתוייר ביותר בפולין.  אם הזמן יאפשר זאת, נבקר גם בקתדרלה ומערת הדרקון – סמלה של העיר. אחרי מנוחה והתרעננות במלון, נצא עם רדת הערב אל העיר הקורצת למבקריה בשלל אורותיה הקסומים.

 

יום 3: קרקוב - זקופאנה

זאקופנה, בירת החורף של פולין, מושכת אליה תיירים ומבקרים במשך כל השנה. הפארק הלאומי טאטרה הוא רכס ההרים האלפיני של פולין. על שטח מצומצם ניתן למצוא פסגות רבות (הגבוהה בהן – ריסי – 2499 מ'), אגמים קסומים ועיירת נופש מפנקת במיוחד. בהתאם לתנאי מזג האוויר, נצא בבוקר למסלול בחיק הטבע. בהמשך היום נטייל בעיירה ונעלה לתצפית מהר גובלובקה. אחרי שנלגום מכל הנופים המרהיבים ונספוג מאווירת הטבע, נשוב בסופו של היוםללינה בקרקוב.

 

יום 4: אויצוב - צ'נסטוחובה

היום נצא לסיור בחיק הטבע, בפארק הלאומי הקטן ביותר בפולין – אויצוב. נבקר במערה בה הסתתר המלך ולאדיסלב לוקייטק מפני מלך צ'כיה, ואצלב השני, ונחצה את שער קרקוב, מוקד עניין פופולרי ואפוף מעשיות. לאחר ארוחת צהריים ניסע להתרשם מ-פייסקובה סקאלה, טירה רנסנסית בעלת היסטוריה ארוכה ובעלים רבים. אם נספיק - נרד להתרשם מגינות הטירה והנוף הנשקף ממנה. בהמשך ניסע אל ליבה הרוחני של פולין – מצודת יאסנה גורה בצ'נסטוחובה, שם נוכל לחזות במדונה השחורה – איקונין מופלא המשופע בסגולות רוחניות – על פי הפולנים (והקתולים).

 

יום 5: צ'נסטוחובה - ורולצאב

עם שיפעת הנהרות שחוצים אותה, ו-123 הגשרים המחברים בין חלקיה, אין פלא שורוצלאב זכתה לכינוי 'ונציה של פולין'. היסטוריה עשירה וכובשים רבים הטביעו חותמם על כל פינה בעיר. היום נזכה לביקור קסום בסביבות "היכל המאה", מבנה מודרניסטי שזכה להיכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסקו. נתרשם מצורתו המיוחדת, מהגינות הסובבות אותו ומהמזרקה המוזיקלית שלצידו.

 

יום 6: ורולצאב

היום נטייל ברחובותיה הקסומים של ורוצלאב. נתרשם מאדריכלות נאו-גותית גרמנית. נסייר באי הקתדלה אוסטרוב טומסקי, ממנו נזכה לתצפת על העיר המוקפת נהרות שמשמשים לה כחומת מגן. נבקר בפנורמה רקלאביצקה, היכל ייעודי לתמונה המכסה ב-360 מעלות את המבנה, ומתארת קרב הירואי מהיסטוריית פולין. נחתום את היום בסיור לילי וננשום את אווירת העיר המשתקפת על שלל אורותיה בשפע הנהרות הזורמים בה.

 

יום 7: ורוצלאב-רידזינה-פוזנן

היום ניסע לבקר בעיירה רידזינה - פנינה בארוקית מקסימה ומיוחדת במינה. נתרשם מארמון רידזינה, מקום מושבו של המלך סטניסלאב לשצ'ינסקי במאה ה-18. כדי לספוג מאווירת העיר הציורית, נקיף את כיכר העיר בעלת המבנים הקסומים. מרידזינה נמשיך בדרכנו לפוזנן, עיר בעלת חשיבות לכלכלה הפולנית. נתרשם מכיכר השוק ובית העירייה העתיק. פוז'נן, ביחד עם גנייזנו שכנתה, נחשבת לערש האומה הפולנית.

 

יום 8: פוזנן-גנייזנו-ביסקופין-טורון

הבוקר נצא לביקור בעיירה גנייזנו. האגדה מספרת על שלושה אחים שהגיעו יחדיו לאחת הגבעות באזור. לך, לימים הפולני מבין השלושה, קבע את הגבעה בגנייזנו כבירת ממלכתו. כאן נתרשם מקתדרלת גנייזנו ודלתות הברונזה שלה, המתארות רגעים חשובים בחייו של הקדוש אדלברט. בהמשך נבקר באתר ארכיאולוגי חשוב ויוצא דופן – ביסקופין. במקום שיחזור של הישוב כפי שהיה במקום כ-1,600 שנים לפני הולדת האומה הפולנית! לעת ערב נגיע לטורון – עיר הולדתו של הפולני שעצר את השמש וסובב את כדור הארץ – ניקולאוס קופרניקוס. נסיים את היום בארוחת ערב בעיר.

 

יום 9: טורון-מאלבורק-גדאנסק

נסייר בעיר הגותית השוכנת לגדות נהר הויסלה ונתרשם מפניני האדריכלות שבה. נסייר בכיכר העיר הישנה, ונראה את ביתו של ניקלאוס קופרניקוס והמגדל העקום. בסיום הביקור נעלה על האוטובוס שיוביל אותנו לאחד האתרים המרשימים ביותר של פולין – המבצר הטבטוני במאלבורק. אחרי שנשביע את רעבוננו בארוחת צהריים, נצא למסע בנבכי ההיסטוריה דרך ביקור בטירת הלבנים הגותית ששימשה כבירת המדינה של המסדר הטבטוני. נתרשם מאורחות חייהם,  פועלם הצבאי והשפעת התקופה עליהם. בסיום הביקור ניסע לגדאנסק, שם נלון הלילה.

 

יום 10: גדאנסק

ברוכים הבאים לבירת הים הבלטי – עיר נמל תוססת וצעירה, ולה היסטוריה מרשימה במיוחד. כאן, בין היתר,נחרץ דינו של הגוש הקומוניסטי בעקבות שביתות העובדים של מספנות גדאנסק. שמם של מדענים ואנשי רוח וציבור רבים מקושרים לעיר זו, ובהם גבריאל דניאל פארנהייט, ארתור שופנהאואר, לך ולנסה וגינתר גראס. נסייר ברחובות גדנאסק הססגוניים, נתרשם מהכנסיות המרהיבות ומהעגורן העתיק, נבקר בכיכר הסולידריות ובחנויות לתכשיטי ענבר.

 

יום 11: גדאנסק-סופוט-גדיניה-אלבלונג

היום יוקדש לערים החברות באגד שלוש הערים. נתחיל את יומנו בביקור באנדרטה שהוצבה במקום בו נורה הקליע הראשון של מלחמת העולם השנייה – הרציף ווסטרפלאטה. משם נמשיך לסיור ברחובה הראשי של עיירת הנופש סופוט, בה נטה את ראשנו למראה בית עקום ונצעד על מזח העץ הארוך ביותר באירופה. אם יתיר לנו הזמן, נקנח את היום בעיר-הנמל התעשייתית גדיניה, אשר במזחיה עוגנות אניות המשמשות כמוזיאונים שטים. בתום הביקור נמשיך ללינה בעיר אלבלונג.

 

יום 12: אלבלונג-פולטוסק

נפתח את היום בשיט בתעלת אלבלונג-אוסטרודה. בעת השיט ניווכח שאין זו תעלה רגילה; על כלי השיט השטים בה להתמודד עם הבדלי מפלסים של כ-100 מטרים (!) ולנווט דרך מערכת ייחודית של מבדוקים. משם נמשיך לביקור בעיירה פולטוסק.

 

יום 13: פולטוסק-ורשה

את הבוקר נקדיש לסיור בפולטוסק, העיירה הקטנה שעמדה במשך שנים ארוכות במרכזם של סכסוכים ומלחמות בין פולין לשכנותיה, ושמה אף מתנוסס על שער הניצחון בפריז. טרם המלחמה היו למעלה ממחצית תושביה  יהודים. בביקורנו נטייל בכיכר העיר הציורית, הארוכה ביותר באירופה, ואתרים מעניינים נוספים. לעת צהריים ניסע ליעדנו האחרון בטיול – ורשה. נתרשם מהעיר העתיקה המשוחזרת לעילא, ונעלה על ארמון התרבות והמדעים לתצפית פנורמית על העיר.

 

יום 14: ורשה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בעקבות המורשת היהודית בוורשה. נבקר במקום בו היה גטו ורשה ובכיכר השילוחים. נסייר בין היתר באנדרטת רפפורט לזכר המורדים והמוזיאון לתולדות יהודי פולין שהוקם לאחרונה מולו. נבקר בבית הכנסת נוז'יק ובבית הקברות היהודי ששרד את המלחמה. את יומנו האחרון והטיול כולו נקנח בביקור בארמון המלכותי בוילאנוב. עם סיום הביקור נעלה על האוטובוס שייקח אותנו אל נמל התעופה שופן ומשם, אחרי שהכרנו את פולין קצת יותר טוב,  נטוס בחזרה הביתה, לישראל. להתראות פולין...

 

 

תאריכים:

 

מחיר הטיול כולל:

 

מה לא כלול במחיר:

 

bottom of page