ארתור רובינשטיין ולודז'
ארתור רובינשטיין ולודז'

IMG-20170629-WA0024
IMG-20170629-WA0024

משמחים חתן וכלה לצד טירת מושנה
משמחים חתן וכלה לצד טירת מושנה

ארתור רובינשטיין ולודז'
ארתור רובינשטיין ולודז'

1/11

סיורים נוספים

ברחבי פולין

 

להלן המלצות לסיורים נוספים ברחבי פולין:
 

סיור ללובלין
וקז'ימייז' דולני

משך הסיור: 8-10 שעות

בסיור זה ניסע לכיוון לובלין, מהעתיקות והחשובות בעריה של פולין. לעיר יש קשר הדוק להיסטוריה היהודית וזו הכללית של האומה הפולנית. בעיר זו נחתמו הסכמים חשובים, כדוגמת האיחוד עם דוכסות ליטא ("איחוד לובלין"), בו בעת שהתייקמו בו מוסדות רבניים חשובים ("ישיבת חכמי לובלין").   לא בכדי היא מכונה בנרטיב היהודי - "ירושלים דה-פולין".
את סיורינו נתחיל בכניסה לעיר העתיקה וטירת לובלין. נצעד ברחובותיה העתיקים של העיר העתיקה ונספר את סיפוריה. נתרשם מכיכר השוק, שער גרודזקה ושער קרקוב, נחלוף על פני הקתדרלה הנאוקלאסית המרשימה ונחתום את הביקור בחלק זה של העיר בצעידה על מדרחוב "פאתי קרקוב" (קרקובסקייה פשדמיישצ'ה).
 
בדרכנו חזרה לוורשה נעצור בעיירה הציורית קז'ימייז' דולני. לעיירה זו עבר עשיר, וסיפורי תקומתה נשמעים ברחובותיה עד היום. מסופר על קז'ימייז' הגדול, מהחשובים שבמלכי פולין, שהחליט להקים התיישבות עבור מאהבתו היהודייה "אסתרקה". מבלי להפחית מחשיבותן של האגדות, העיירה מציעה שלל תפנוקים גם ללא קשר לאסתרקה. לא פלא איפא שהיא היעד המועדף עבור בורגני ורשה, הממלאים את סמטאותיה בכל סוף שבוע.


נסייר ברחובותיה העתיקים, נתרשם מבית הכנסת שמשמש כיום כמוזיאון. נתצפת על העיר מגבעת שלושת הצלבים ונפסע לצד הטיילת של הויסלה. לא נעזוב את המקום בטרם נלך להתרשם מקיר המצבות, גלעד לקהילה היהודית העשירה שהיתה חלק בלתי נפרד מהעיירה בעבר.

סיור בוורוצלאב

משך הסיור: 8-10 שעות

בקרוב

 

סיור בלודז'

משך הסיור: כ-6 שעות

את מסלולנו בלודז' נתחיל בראדגסט – תחנת הרכבת שהיתה שער הכניסה והיציאה אל גטו לודז' וממנו בתקופת המלחמה. משם, נמשיך אל בית הקברות היהודי  – מקום מרשים ויוצא דופן. נתרשם מחלקות הקבר המפוארות של ברוני התעשייה המפורסמים של לודז', בהם ישראל פוזננסקי, משפחת ירושנסקי ועוד. את חלק זה של הסיור נסיים באנדרטת הלב השבור העוצמתית, לזכר מחנה הילדים שהקימו הגרמנים במקום. אם הזמן יאפשר, נבקר גם בפארק השורדים, בו נראה את האנדרטה של חסידי אומות העולם הפולנים, כמו גם את יער השורדים – עצים שנשתלו על ידי יהודים ששרדו את תקופת המלחמה בגטו לודז'.

את סיורנו נמשיך באיזור שהיה בתקופת המלחמה "גטו ליצמאנשטאט" - שכונת המגורים היהודית שהקימו הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה. גטו זה היה האחרון שחוסל, ובין יושביו היו יהודים מכל רחבי אירופה.

נתקדם לכיוון המאנופקטורה, להפסקת צהריים והתרעננות. בזמן זה יוכלו המעוניינים בכך לבקר עצמאית בארמון פוזננסקי, המשמש כיום כמוזיאון ההיסטוריה של לודז'. כשנמצה את הביקור במתחם, נלך להתרשם ממדרחוב פיוטרקובסקה, מרכז הבילויים התוסס של לודז'. נתרשם ממספר מבנים ופסלים הנמצאים ברחוב.

סיור בטורון

משך הסיור:  8-10 שעות

טורון הינה עיר ימי ביניימית מרשימה ומיוחדת. מזלה שפר עליה, והגרמנים לא החריבו את מרכזה העתיק בתום המלחמה. משום שכך, סיור ברחובותיה העתיקים הם בגדר מסע בזמן, לימים בהם אבירים ואצילים צעדו ברחובות ומדענים גילו תגליות ושינו את ההיסטוריה. אין ספק כי בטורון, ההיטוריה ניכרת בכל קרן רחוב.


נתחיל את סיורינו באחת מכניסותיה של העיר העתיקה. נתרשם משלל אתרים שיש לעיר העתיקה של טורון להציע, ובהם: המגדל הנטוי, הממגורה, ביתו של האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס, הפולני שעצר את  השמש וסובב את הארץ, הקתדרלה הייחודית, בית העירייה שבמרכז כיכר השוק ועוד. נוכל, בהתאם לרצון המטיילים, לעלות לתפצית על העיר מגג בניין העירייה. נמשיך למקום בו היה בית הכנסת של העיר, ונתרשם מהמבנה ששימש כמקווה את הקהילה היהודית של טורון. בדרכנו לאתרים אלו נראה את הבית בו חי ופעל הרב צבי הירש קלישר, מהחשובים שבמבשרי הציונות.
 
נתקדם להתרשם מחורבות טירת הטבטונים, מי שבנו את העיר מלכתחילה, ונתרשם מהשרידים האחרונים שנותרו ממנה. בהמשך, נסייר ברחובות "העיר החדשה", חלקה השני של העיר העתיקה, שעתיק כמעט כמוה.