top of page

סיורים נוספים

ברחבי פולין

 

להלן המלצות לסיורים נוספים ברחבי פולין:
 

סיור ללובלין
וקז'ימייז' דולני

משך הסיור: 8-10 שעות

בסיור זה ניסע לכיוון לובלין, מהעתיקות והחשובות בעריה של פולין. לעיר יש קשר הדוק להיסטוריה היהודית וזו הכללית של האומה הפולנית. בעיר זו נחתמו הסכמים חשובים, כדוגמת האיחוד עם דוכסות ליטא ("איחוד לובלין"), בו בעת שהתייקמו בו מוסדות רבניים חשובים ("ישיבת חכמי לובלין").   לא בכדי היא מכונה בנרטיב היהודי - "ירושלים דה-פולין".
את סיורינו נתחיל בכניסה לעיר העתיקה וטירת לובלין. נצעד ברחובותיה העתיקים של העיר העתיקה ונספר את סיפוריה. נתרשם מכיכר השוק, שער גרודזקה ושער קרקוב, נחלוף על פני הקתדרלה הנאוקלאסית המרשימה ונחתום את הביקור בחלק זה של העיר בצעידה על מדרחוב "פאתי קרקוב" (קרקובסקייה פשדמיישצ'ה).
 
בדרכנו חזרה לוורשה נעצור בעיירה הציורית קז'ימייז' דולני. לעיירה זו עבר עשיר, וסיפורי תקומתה נשמעים ברחובותיה עד היום. מסופר על קז'ימייז' הגדול, מהחשובים שבמלכי פולין, שהחליט להקים התיישבות עבור מאהבתו היהודייה "אסתרקה". מבלי להפחית מחשיבותן של האגדות, העיירה מציעה שלל תפנוקים גם ללא קשר לאסתרקה. לא פלא איפא שהיא היעד המועדף עבור בורגני ורשה, הממלאים את סמטאותיה בכל סוף שבוע.


נסייר ברחובותיה העתיקים, נתרשם מבית הכנסת שמשמש כיום כמוזיאון. נתצפת על העיר מגבעת שלושת הצלבים ונפסע לצד הטיילת של הויסלה. לא נעזוב את המקום בטרם נלך להתרשם מקיר המצבות, גלעד לקהילה היהודית העשירה שהיתה חלק בלתי נפרד מהעיירה בעבר.

DSC_8824-1.jpg
סיור בוורוצלאב

משך הסיור: 3-6 שעות

ורוצלב הינה בירת מחוז שלזיה תחתית, הגדולה בעריה וללא עוררין המפוארת והנאה שבהן. עברה הסוער מעניין לא פחות מרחובותיה הציוריים ותעלות נהר האודרה החורצים אותה לאורכה ורוחבה.

את סיורנו נתחיל בכיכר השוק, השנייה בגודלה בפולין והשלישית באירופה (אחרי כיכר סאן מרקו בוונציה). נתרשם מבניין העירייה המפואר, בעל החזות הגרמנית המובהקת (בדומה לחלקים רבים אחרים של העיר). נראה את צמד הבניינים יאש ומלגושה (הגירסה הפולנית של עמי ותמי), ואת כנסיית ברברה הקדושה (מצריח הכנסייה נשקף נוף יפיפה של העיר העתיקה).

נתקדם אל קומפלקס הבניינים של אוניברסיטת ורוצלאב, מוסד אקדמי חשוב שמושך המוני סטודנטים לעיר מכל רחבי פולין ואירופה. בהתאם לזמינות, ניכנס להתרשם מהאולמות המפוארים של הקמפוס הראשי.

נחצה את אחד הגשרים המובילים אל אי החול (ויספה פיאסק), ונתרשם מקתדלת ורוצלב המשתקפת על מימיו של נהר האודרה. לחפצים בכך, בכנסייה זו קומת התצפית נגישה באמצעות מעלית. נתרשם מעבודת השחזור הקפדנית שבוצעה, ולא נעזוב את האי לפני שנשמע את הסיפור אודות הפיירוגי שמעל לשער הסמוך לקתדרלה.

נחזור למרכז העיר דרך השוק העירוני - האלה טרגובה, בו נוכל להתרענן ולטעום מאכלים מקומיים באחד מדוכני האוכל שבשוק. בדרכנו חזרה לכיכר, נתרשם מכמה מפסלי הגמדים המפורסמים של ורוצלב.

למעוניינים, ניתן להוסיף לסיור את בית הכנסת של העיר, את היכל המאה והגנים היפנים שסמוכים אליהם.

סיור בלודז'

משך הסיור: כ-6 שעות

את מסלולנו בלודז' נתחיל בראדגסט – תחנת הרכבת שהיתה שער הכניסה והיציאה אל גטו לודז' וממנו בתקופת המלחמה. משם, נמשיך אל בית הקברות היהודי  – מקום מרשים ויוצא דופן. נתרשם מחלקות הקבר המפוארות של ברוני התעשייה המפורסמים של לודז', בהם ישראל פוזננסקי, משפחת ירושנסקי ועוד. את חלק זה של הסיור נסיים באנדרטת הלב השבור העוצמתית, לזכר מחנה הילדים שהקימו הגרמנים במקום. אם הזמן יאפשר, נבקר גם בפארק השורדים, בו נראה את האנדרטה של חסידי אומות העולם הפולנים, כמו גם את יער השורדים – עצים שנשתלו על ידי יהודים ששרדו את תקופת המלחמה בגטו לודז'.

את סיורנו נמשיך באיזור שהיה בתקופת המלחמה "גטו ליצמאנשטאט" - שכונת המגורים היהודית שהקימו הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה. גטו זה היה האחרון שחוסל, ובין יושביו היו יהודים מכל רחבי אירופה.

נתקדם לכיוון המאנופקטורה, להפסקת צהריים והתרעננות. בזמן זה יוכלו המעוניינים בכך לבקר עצמאית בארמון פוזננסקי, המשמש כיום כמוזיאון ההיסטוריה של לודז'. כשנמצה את הביקור במתחם, נלך להתרשם ממדרחוב פיוטרקובסקה, מרכז הבילויים התוסס של לודז'. נתרשם ממספר מבנים ופסלים הנמצאים ברחוב.

סיור בטורון

משך הסיור:  8-10 שעות

טורון הינה עיר ימי ביניימית מרשימה ומיוחדת. מזלה שפר עליה, והגרמנים לא החריבו את מרכזה העתיק בתום המלחמה. משום שכך, סיור ברחובותיה העתיקים הם בגדר מסע בזמן, לימים בהם אבירים ואצילים צעדו ברחובות ומדענים גילו תגליות ושינו את ההיסטוריה. אין ספק, כי בטורון ההיטוריה ניכרת בכל קרן רחוב.


נתחיל את סיורינו באחת מכניסותיה של העיר העתיקה. נתרשם משלל אתרים שיש לעיר העתיקה של טורון להציע, ובהם: המגדל הנטוי, הממגורה, ביתו של האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס, הפולני שעצר את  השמש וסובב את הארץ, הקתדרלה הייחודית, בית העירייה שבמרכז כיכר השוק ועוד. נוכל, בהתאם לרצון המטיילים, לעלות לתפצית על העיר מגג בניין העירייה.

 

נמשיך למקום בו היה בית הכנסת של העיר, ונתרשם מהמבנה ששימש כמקווה את הקהילה היהודית של טורון. בדרכנו לאתרים אלו נראה את הבית בו חי ופעל הרב צבי הירש קלישר, מהחשובים שבמבשרי הציונות.
 
נתקדם להתרשם מחורבות טירת הטבטונים, מי שבנו את העיר מלכתחילה, ונתרשם מהשרידים האחרונים שנותרו ממנה. בהמשך, נסייר ברחובות "העיר החדשה", חלקה השני של העיר העתיקה, שעתיק כמעט כמוה.

DSC_8332-1_edited.jpg
הפנינים של שלזיה

משך הסיור:  8-10 שעות

בסיור זה נקבל טעימה קטנה מתפנוקיה הרבים של שלזיה תחתית.

נתחיל את טיולנו בנסיעה לשבידניצה, בתחומיה נמצאת כנסיית השלום. כנסיה זו היא מכנסיות העץ הגדולות ביותר באירופה. הן נבנו במאה ה-17 ברמת מורכבות הנדסית שלא נראתה כמותה באירופה עד אז, ומאז. בכל אחת מהכנסיות ששרדו, ישנן מספר קומות, והקיבולת של כל אחת מהן חוצה את רף ה-7000 איש. הקישוטים העשירים, ברובם ברוח אומנות הבארוק, משתלבים בדיוק רב עם מסגרות העץ של המבנים, תוך התחשבות מקסימלית בתאולוגיה הלותרנית. אנו נבקר בכנסייה שבעיר שבידניצה.

לאחר שנסיים להתרשם מהכנסייה, נחזור לרכבנו ונמשיך בנסיעה אל וואלבז'יך, בתחומיה נמצאת טירת קשונז. מעטים יפקפקו בעובדה כי טירת קשונז' היא מהיפות והמרשימות בטירות פולין. נוסף על כך - היא השלישית בגודלה, מייד אחרי הטירה במאלבורק וטירת ואבל בקרקוב. אנו נתרשם מתחומי הטירה, ולמעוניינים יינתן זמן לבקר בתוכה (בסיוע מדריך קולי).

לאחר שנסיים להנות מטירת קשונז על שלל נופיה, נשוב לדרכנו וניסע אל העיירה גלושיצה, דרכה ניכנס לאחד המתחמים של פרויקט "ריזה" אפוף הסודות והמסתורין. למעשה, לא ברורה לחלוטין המטרה לשמה החלו הגרמנים להקים את "ערי התחתית" במסגרת הפרויקט, ובינתיים ידוע על 7 מתחמים באזור. אנו נבקר בזה המכונה "ולודאז'" בו גם נוכל לחוות שיט מתחת לפני הקרקע.

באם יוותר זמן, נעצור בדרכנו בחזרה בשנית במרכזה העתיק של העיר שבידניצה.

bottom of page