ארמון פלס

 

לצורך נוחות ההגייה, נתייחס לטירה בשמה האנגלי (PLESS) במקום בשמה הפולני (PSZCZYNA).

בימי הביניים המוקדמים, היתה פלס חלק ממצודה של שושלת הפיאסטים ולאחר מכן דוכסים פולנים שונים. מתחילת דרכה, היתה ההתיישבות חלק מהבישופות (דיוקסיה) של קרקוב. ב-1548 נמכרה הטירה שהיתה במקום למשפחת אצילים מסקסוניה, ששיפצה את הטירה הגותית ונתנה לה מראה רנסנסי. שריפה כילתה את המבנה, ובעת שיפוצה ניתן לה המראה הבארוקי שמאפיין אותה כיום, והפך אותה לארמון. 

במאות ה-18 וה-19 החליף הארמון בעלים כמו גרביים, לפרקים שימשה כמקום מושבה המרכזי של דוכסות פלס - דוכסות בעלת ריבונות תחת השלטון הפרוסי. עם תום מלחמת העולם הראשונה שבה הבעלות לפולין, עד לפרוץ מלחמת העולם השניה, אז השתלט הצבא הגרמני - הוורמאכט - על המבנה. לתקופה קצרה השמישו הסובייטים את הארמון כבית חולים, אך בשנת 1946 הוא הולאם והוקם בו מוזיאון שפעיל עד היום. 

כיום ניתן להתרשם מאורחות חייהם של הקייזרים - השליטים הגרמנים השונים שהשתמשו במגורים המפוארים לצרכיהם לאורך ההיסטוריה. כל הריהוט שמעטר את הארמון - מקורי.

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook