סאנדומייז' / Sandomierz

 

יחסית לגודלה, עברה ומקומה בהיסטוריה הפולנית מעוררת השתאות. סאנדומייז' הינה עיירה קטנה למדיי (עם 24 אלף תושבים נכון ל2018), אך מאורעות חשובים התחוללו בה. יעיד על כך גם שמה המלא - "העיר המלכותית סנדומייז'". ברשימותיו של גאיוס אנונימוס מהמאה ה-12, מופיעה בכפיפה אחת העיר עם קרקוב בירת הממלכה וורוצלאב, אז עדיין עיר פולנית.

במרוצת השנים שגשגה העיר עם שגשוג הממלכה, וחוותה את מורדותיה הגדולות, בעיתות המצוקה של המלכים. במקביל, נודעה העיר גם כישוב יהודי חשוב, ועברה של הקהילה מספר עלילות דם, חלקן "תועדו" בתמונות בקתדרלת העיר. עד היום ניתן להתרשם מחלק מהתמונות הללו (עם הסבר מפורש על מופרכותן של עלילות הדם בצמוד להן). 

סאנדומייז ממוקמת לכאורה "באמצע שום מקום", וכדי להגיע אליה, תצטרכו לנסוע ברכב לפחות שעתיים מוורשה, מקרקוב או מלובלין. אך שילובה במסלול כזה או אחר, ביחד עם אטרקציות נוספות בסביבתה, בהחלט יצדיקו את השקעת הזמן. 

 

בעת ביקורכם בעיירה בוודאי תרצו לבקר במקומות הבאים:
 

 • כיכר השוק ובית העירייה: כיאה לערים ימי-ביניימיות בפולין, שומרת גם סאנדומייז על התבנית של כיכר שוק לצרכי סחר עם מבנה אדמיניסטרטיבי במרכזה. חזיתות הבתים לא השתנו כלל במרוצת הזמן, ובניין העירייה עומד על תילו מאז המאה ה-14. 
   

 • הקתדרלה: הוקמה ככנסייה גותית במאה ה-14, ושופצה בסגנון בארוקי במאה ה-18. מעמד של קתדרלה ניתן לה עם קביעת דיוקסיית סנדומייז' בשנת 1818. הקתדרלה נודעה בשל סדרת הציורים המעטרים את קירותיה, חלקם מתארים עלילות דם לפיהם יהודי העיירה משתמשים בדמם של נערים נוצרים תמימים לצורך הכנת מצות לפסח. לאחר שנים ארוכות בהם הוסתרו הציורים מעוררי המחלוקת, הוחלט לאחרונה לחשוף אותם ולהוסיף לצידם כיתוב בשפות פולנית, אנגלית ועברית הסבר מפורש כי מדובר בעלילות שווא נטולות כל שחר. 
   

 • מסלול הטיול התת קרקעי: בדומה לערים ועיירות אחרות, גם סאנדומייז' מתגאה במסלול מפותל תת קרקעי המחבר בין מרתפי הבתים של כיכר השוק וסביבותיה. מסלול זה אף היווה השראה למותחן פולני שתורגם לעברית - "גרעין של אמת", מאת זיגמונט מילושבקסי.
   

 • כנסיית יעקב הקדוש: הכנסייה הינה חלק ממנזר השייך למסדר הדומיניקנים, ונלחם עם מועמדים ספורים נוספים לתואר "כנסיית הלבנים העתיקה ביותר באירופה". זהו גם ביתם השני בוותיקותו של הדומיניקנים על אדמת פולין. סגנונה ייחודי אך קורץ לסגנון הרומאנו-גותי. עיטורי החוץ נחשבים לעבודה ייחודית ביופיה ויחודיותה.
   

 • בית יאן דלוגוש: ביתו של אחד ההיסטוריונים הפולנים החשובים ביותר בתקופתו. יש המחשיבים אותו גם לראשון שבהם. הוא אחראי בין היתר לסיפור המעשיות אודות המלך קז'ימייז' השלישי הגדול ומאהבתו היהודייה אסתרקה. ביתו משמש כיום כמוזיאון.
   

 • טירת סאנדומייז': נבנתה במאה ה-14 על חורבותיה של מצודה מוקדמת שהיתה במקום. בזמן המבול השבדי פוצצה הטירה, ושוחזרה חלקית לאחר מכן על ידי המלך יאן השלישי סובייסקי. כיום מארחת הטירה את המוזיאון האיזורי.
   

 • בית הכנסת של סאנדומייז': נבנה בסגנון הבארוק במאה ה-18, לאחר שקודמו נשרף שוב. עומד על תילו מאז ועד היום. משמש כיום כשלוחה של הארכיב העירוני. גם מבנה זה היה חלק מעלילות סיפרו של מילושבסקי, "גרעין של אמת".

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
 • Instagram
 • Google+ Clean
 • facebook