מוזיאון האדריכלות

הכפרית בסאנוק

 

זהו הסקאנסן (מוזיאון פתוח) הגדול ביותר מסוגו בפולין. הקמתו החלה בשנת 1958 והוא מכיל אוסף של כ-200 מבנים מאיזורים שונים בסביבותיה של העיר סאנוק. מסיור במוזיאון ניתן להתרשם מאורחות החיים באיזור זה במאה ה-19 והמאה ה-20. כל הפריטים הינם מקוריים ואותנטיים לחלוטין.

הפארק מחולק למספר חלקים דומים אך שונים. כל חלק מייצג קבוצה אתנית אחרת שחייה באיזור זה עד לימי מלחמת העולם השנייה. הקבוצות הינן בויקו, למקה, דולינים ופוגוז'אנים. בתיהם וכנסיותיהם הועברו לכאן מן הכפרים שבסביבה, תוך הקפדה על מראה אותנטי ומצב מקורי, ובכלל זה גם כל הפריטים הנמצאים בתוך הבתים.

כל קבוצה אתנית ממוקמת בחלק נפרד של המוזיאון, אך תוך הקפדה על מיקומם במוזיאון כפי שהיה במציאות, כלומר - האיזורים של בויקו ולמקה נמצאים במוזיאון בחלקו הצפוני, כפי שהאזורים האתניים במציאות היו בחלק הצפוני של האיזור, בעוד שזו של הפוגוז'אנים ממוקמת בדרום הפארק, כפי שמיקומם במציאות היה בדרום האיזור. 

ניתן להיכנס לרבים מהמבנים שבמתחם, בין היתר למספר בתים, בית ספר וכנסיות רומנו-קתוליות וגרקו-קתוליות. קיים בנמצא גם אוסף עצום של תמונות מהמאות ה-19 וה-20.

גולת הכותרת הנוכחית של המוזיאון היא כיכר השוק הגליציאנית שנבנתה בכניסה למוזיאון. זהו למעשה העתק של כיכר שוק מהמאה ה-19, מעיירה שאוכלסה על ידי פולנים, יהודים ובני מיעוטים אחרים מאלו שמוזכרים במוזיאון. מלבד בתים משוחזרים מכפרים מאיזור הקרפאטים, ישנו גם בית יהודי אותנטי, תחנת כיבוי אש, בית מרזח, משרד דואר, מספרה ועוד. התצוגה כוללת העתקים של בתים מכפרים מכל האיזור. 

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook