בית הכנסת בטיקוצ'ין

בטיקוצ'ין היו 4 בתי כנסת. בית הכנסת שנשתמר היה המרכזי ומוקם במרכז העיירה. הוא נבנה בשנת 1642, כפי שמעיד דיגלון מתכת המתנוסס מעל הגג. לפי הצריח באחת מפינותיו, ניתן להבין כי למבנה יועד גם תפקיד הגנתי. הוא דומה מאוד לבתי הכנסת של לוצק ופינסק.

עם הכניסה לפנים בית הכנסת, כבר ממשים ציווי תנ"כי ראשון - "ממעמקים קראתיך". סיבה נוספת למדרגות היתה האיסור הנפוץ בזמנו לבניית בתי כנסת גבוהים מהכנסיה הנמוכה ביותר בסביבה. על מנת להעניק עוצמה ויראת שמיים על ידי נפח מבנה גדול, נבנה בית הכנסת מתחת לפני גובה הרחוב.

קירות בית הכנסת מעוטרים בקטעי תפילה והוראות למתפללים. מעבר לאלמנט הקישוטי, הדבר נועד לסייע למתפללים בשעת התפילהף שכן אמצעי התאורה היו מוגבלים מאוד בעת ההיא, וקריאה מן הכתובים היתה משימה קשה גם לבעלי ראיה חדה.

בית הכנסת שרד את המלחמה בזכות העובדה שהגרמנים הפכו אותו למחסן. לאחר המלחמה שימש כמחסן דשן, עד אשר הוחלט לשקמו ולהשיבו למראהו המקורי בשנות ה-70. כיום פועל במקום מוזיאון המלמד אודות ההיסטוריה היהודית של העיירה וקהילתה.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook