כנסיית ואנג

כנסיית ואנג הינה עוף מוזר בנוף הפולני, ולא בכדי. היא נבנתה בשלהי המאה ה-12 למרגלות האגם ואנגסמיוסה שבדרום נורבגיה. כיום, היא עומדת בפאתי העיירה קרפאץ, למרגלות הרי קרקונושה, בזכות משימת חילוץ של פנינת הארכיטקטורה הויקינגית. טרם הריסתה, נרכשה ברגע האחרון הכנסיה בשנת 1842 על ידי מי שהיה אז מלך פרוסיה - פרידריך וילהלם ה-4, בעצתו ויוזמתו של הצייר הנורבגי יאן כריסטיאן דאל. הכנסיה פורקה והועמסה לארגזים, ועשתה דרכה בים וביבשה, דרך שצ'צ'ין וברלין, עד לשלזיה, אז חלק מהממלכה הפרוסית.

הכנסיה נבנתה מחדש למרגלות פסגת שנייז'קה לפי תוכניות הבנייה המקוריות. החניכה מחדש נערכה בשנת 1844 בנוכחות המלך, או אז נמסרה במתנה לקהילה הפרוטסטנטית שישבה באיזור. מגדל הפעמונים, המורכב מאבן גרניט שלזיאנית, נבנה לצד הכנסיה. ברחבי העולם שרדו רק כ-30 מבנים דומים לכנסיה זו, והיא למעשה היחידה מחוץ לשטחה של נורבגיה.

חלקיה הפנימיים מעוטרים בלוחות עץ מגולפים. ניתן למצוא שלל דמויות, חיות ופיתוחים על לוחות אלו. הבולטים שבהם - נחשים, דרקונים עם לוע פתוח, פרצופי ויקינגים עם לשונות מפוצלים ועוד. מעריכים כי לפחות חלק מהקישוטים שימשו בעבר כעיטורים על גבי ספינות ויקינגים. הצלב והמזבח נוצרו בשלזיה שנים רבות לאחר ייצור שאר חלקי הכנסייה.

על קירות הכנסייה ניתן לראות גילופים המציגים דימויים של הטוב והרע, בין היתר באמצעות הדרקונים והויקינגים. על עמודי התמיכה ניתן לראות סצינות דתיות, בין היתר את הקרב בין דוד לגוליית.

2020711_095431_edited
עיטורי העץ של כנסיית ואנג
כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook