IMG-20170704-WA0028
IMG-20170704-WA0028

כיכר השוק של ורשה והסירנקה
כיכר השוק של ורשה והסירנקה

IMG-20170705-WA0022
IMG-20170705-WA0022

IMG-20170704-WA0028
IMG-20170704-WA0028

1/9

סיורים בוורשה

להלן המלצות לסיורים בוורשה:

אתרים יהודיים ממערב לויסלה

משך הסיור: 3-6 שעות

הסיור יאפשר לנו לראות ולהתרשם מחייהם של יהודי ורשה לפני המלחמה, במהלכה ובימינו אלה.

נתחיל את סיורינו למרגלות ארמון התרבות והמדעים (ניתן לשלב תצפית מהארמון). ממנו נתקדם לכיכר גז'יבובסקה ונתרשם מהאתרים השונים בסביבתה – רחוב פרוז'נה, כנסיית כל הקדושים, בניין ה-TSKZ ובית הכנסת נוז'יק. נתקדם לכיוון רחוב זלוטה, למקום בו נותר חלק מהחומה שהקיפה את הגטו. נראה את קטע הרחוב הדרומי של רחוב ואליצוב והבניינים שנותרו בו עוד מימי המלחמה. נלך למקום בו עמד גשר העץ שחיבר בין חלקי הגטו בשנת 1942. נמשיך לביקור בבית הקברות היהודי "אוקופובה".

 

חלקו האחרון של המסלול הוא נתיב הגבורה – קטעי הרחוב שבין אנדרטת ה"אומשלגפלאץ" ואנדרטת רפפורט". במסגרת נתיב הגבורה נשים דגש על היבטים שכיחים פחות בהקשר שימור ועיצוב זכרון השואה והגבורה בתודעה הלאומית.

סיור בפראגה הישנה

משך הסיור: כ-3 שעות

סיור זה מתרכז באזור שכונת שמולוביזנה שברובע פראגה. במסגרתו נתוודע לסיפורם של יהודי השכונה, כמו גם להבדלים בין נצרות קתולית לאורתודוקסית, כפי שבאים לביטוי בצמד הקתדרלות הנמצאות בסמוך לשכונה זו.

נתחיל את סיורינו בתחנת הרכבת וילנסקה, ממנה נצעד דרך רחובות רובע פראגה ה"עתיקים" לכיוון בזאר רוז'יצקייגו. נתרשם מהמקווה של פראגה ותלולית העפר שמולו - המקום בו עמד בית הכנסת של פראגה עד שנות השישים של המאה הקודמת.

משם נמשיך לבית הסטודנטים היהודי ונגלה מיהו המדינאי המפורסם שהתגורר בו לתקופה מסוימת. אחר כך נמשיך למקום בו שכן בית הספר של הקהילה ע"ש ברגסון. נצעד אל גן החיות של פראגה, בו נראה את הווילה של משפחת ז'בינסקי, ונשמע את סיפורם ההרואי מתקופת המלחמה. נחתום את הסיור בביקור בקתדרלת פראגה והקתדרלה האורתודוקסית (בהתאם להיתכנות).

ורשה הקלאסית

משך הסיור: 3-6 שעות

בסיור זה נתרשם מאתריה הקלאסיים של ורשה, כמו גם נשמע את סיפורם של גיבורי האומה הפולנית. נשמע על ההיסטוריה של העיר והאומה הפולנית – מתקומתה ועד לימינו. ניגע בהיסטוריה המודרנית של העיר, ונבין מתי ומדוע קיבלה את המראה האופייני לה בימינו.

נקודת המוצא של סיור זה היא גן וארמון קרשינסקי. נתקדם דרך הגנים לכיוון אנדרטת מרד ורשה והקתדרלה הצבאית. נצפה על ביתה של אחת המדעניות הפולניות החשובות ביותר, ונשים פעמינו אל העיר העתיקה ("סטארה מיאסטו"). נשמע את סיפורה של בתולת הים – סמלה של ורשה. נתצפת על רובע פרגה ונהר הויסלה ממרפסת התצפית. נתקדם לכיוון כיכר הארמון ונסייר על רחוב "פאתי קרקוב" (קרקובסקייה פשדמיישצ'ה). לאחר ביקור בכנסיית הצלב הקדוש (בהתאם לזמינות) והתרשמות מגדול האסטרונומים הפולני, נפנה לכיכר פילסודצקי לעבר קבר החייל האלמוני.

למעוניינים בסיור מורחב, נשים פעמנו לפארק וואז'נקי, לא לפני שנתרשם בדרכנו לשם מכיכר שלושת הצלבים ושדרת אויזדובסקה היפה. נסייר בין שביליו המוריקים ובנייניו המרשימים של הפארק, נשמע את סיפורו של גדול המלחינים הפולני, ואת קורותיו של הארמון שעל המים.

סיור במוזיאון להיסטוריה של
יהדות פולין

משך הסיור: כ-3 שעות

במוזיאון מיוחד זה יכולים המבקרים להתרשם עמוקות מההיסטוריה המפוארת של יהדות פולין, החל מתקומתה של המדינה הפולנית בשנת 1000 לספירה בקירוב, ועד לימינו אלה ממש. מוזיאון זה הוקם בראש ובראשונה עבור הפולנים, וככזה הוא פונה בתכניו ושפתו אל הקהל הפולני. סיור מודרך במוזיאון מאפשר חיבור טוב יותר לרקע ההיסטורי שאיתו מגיעים המטיילים מהארץ.

במסגרת הסיור המודרך,אלווה אתכם בין הגלריות השונות ואסייע לכם להתרשם מחלקיו החשובים יותר. נסקור יחדיו את קורות הקהילה החל מהגעתה לפולין ושילובה במרקם החיים המיוחד שהציעה המדינה הפולנית. נתרשם מרגעי גדולתה כמו גם מאירועים מטלטלים וטראגיים שעברו עליה. בסיום הסיור נתרשם מתחייתה של יהדות פולין לאחר המלחמה, ונקבל מושג על הוויתה בימינו אלו.