top of page

סיורים בוורשה

וסביבתה

להלן המלצות לסיורים בוורשה:

20191105_132513.jpg
אתרים יהודיים ממערב לויסלה

משך הסיור: 3-6 שעות

הסיור יאפשר לנו לראות ולהתרשם מחייהם של יהודי ורשה לפני המלחמה, במהלכה ובימינו אלה.

נתחיל את סיורינו למרגלות ארמון התרבות והמדעים (ניתן לשלב תצפית מהארמון). ממנו נתקדם לכיכר גז'יבובסקה ונתרשם מהאתרים השונים בסביבתה – רחוב פרוז'נה, כנסיית כל הקדושים ובית הכנסת נוז'יק. נתקדם לכיוון רחוב זלוטה, למקום בו נותר חלק מהחומה שהקיפה את הגטו.

 

נראה את קטע הרחוב הדרומי של רחוב ואליצוב והבניינים שנותרו בו עוד מימי המלחמה. נלך למקום בו עמד גשר העץ שחיבר בין חלקי הגטו בשנת 1942, ומשם אל מקום המחבוא של אוסף "עונג שבת". נסיים חלק זה של הסיור, בהתרשמות מן האנדרטה לציון מחנה גנשובקה ("מחנה הריכוז ורשה") וביקור בבית הקברות היהודי "אוקופובה" (בהתאם להתכנות).

 

חלקו האחרון של המסלול הוא נתיב הגבורה – קטעי הרחוב שבין אנדרטת ה"אומשלגפלאץ" ואנדרטת רפפורט". במסגרת נתיב הגבורה נשים דגש על היבטים שכיחים פחות בהקשר שימור ועיצוב זכרון השואה והגבורה בתודעה הלאומית.

IMAG4653(1).jpg
אומנות גרפיטי
ברחובות פרגה

משך הסיור: כ-3 שעות

רובע פרגה, השוכן לגדתו הימנית של נהר הויסלה, היה במשך תקופה ארוכה מוכה עוני ופשיעה. במטרה לשנות את המצב, הוחלט לשפר את תנאי המחייה באזור, ולעודד הגירה של אוכלוסיה עמידה אל הרובע. אחת הדרכים לעשות זאת היתה - השקעה באומנות ונראות.

התוצאה - מרשימה ביותר, ובאפשרות התייר המתעניין לראות למעלה מ-40 ציורי קיר ברחבי רובע זה בלבד. למרבית הציורים יש סיפור וסיבה, שלא תמיד ניתן להבינם מהתבוננות בלבד. משום שכך, תפרנו את מסלול אומנות הגרפיטי ברחובות פרגה!

בסיור תראו כמה מיצירות האומנות האורבניות המרשימות שיש לרובע להציע, בלוויית סיפורים מרתקים, מהם ניתן ללמוד לא רק על הציורים עצמם, אלא גם על עברה של העיר, כמו גם על הוויתה כיום.

הסיור מתקיים באופן רכוב בלבד, ומותנה במינימום משתתפים.

IMAG7261_edited.png
סיור בפראגה הישנה

משך הסיור: כ-3 שעות

סיור זה מתרכז באזור שכונת שמולוביזנה שברובע פראגה. במסגרתו נתוודע לסיפורם של יהודי השכונה, כמו גם להבדלים בין נצרות קתולית לאורתודוקסית, כפי שבאים לביטוי בצמד הקתדרלות הנמצאות בסמוך לשכונה זו.

נתחיל את סיורינו בתחנת הרכבת וילנסקי, ממנה נצעד דרך רחובות רובע פראגה ה"עתיקים" לכיוון בזאר רוז'יצקייגו. נשוטט ברחוב זומבקובסקה, הוא ליבה של שכונת פרגה הישנה. נראה ונתרשם מאומנות הרחוב - הפסלים וציורי הקיר המפורסמים של הרובע, שנועדו להעשיר את ערכו ולמשוך אליו תיירים ודיירים מבוססים. לא נעזוב את חלק זה של השכונה, בטרם נדבר אודות שכונת שמולוביזנה (על שם שמואל זביטקובר) ומפעל קונסר לייצור ודקה - היום בבנייניו המחודשים ממוקם מתחם בילויים שיקי ותוסס.

 

מעברו השני של רחוב טרגובה, נתרשם מהמקווה של פראגה ותלולית העפר שמולו - המקום בו עמד בית הכנסת של פראגה עד שנות השישים של המאה הקודמת. משם נמשיך לבית הסטודנטים היהודי ונגלה מיהו המדינאי המפורסם שהתגורר בו לתקופה מסוימת. אחר כך נמשיך למקום בו שכן בית הספר של הקהילה ע"ש ברגסון.

בדרכנו אל קתדרלת פלוריאן הקדוש של פרגה, נזכיר את גן החיות של ורשה, בו נמצאת הווילה של משפחת ז'בינסקי, ונשמע את סיפורם ההרואי מתקופת המלחמה. נחתום את הסיור עם הקתדרלה האורתודוקסית (בהתאם להיתכנות).

2019-10-13-16-31-23.jpg
פנינים ועניינים
מדרום לוורשה

משך הסיור: 6-8 שעות

בסיור זה נטייל באזורים מדרומה של העיר ורשה, ונתור אחר נקודות עניין מיוחדות במינן. נתחיל את מסענו בעיירה אוטבוצק ויילקי, בה שוכן ארמון ביילינסקי המפואר. זהו ארמון שהיה שייך למשפחות אצולה, ולתקופות מסויימות שימש את הממשל הפולני כמקום הגלייה (לך ולנסה "שוכן" בארמון בתקופת המשטר הצבאי בשנות ה-80). כיום שוכן במקום מוזאון צנוע וסיורים בתוכו נערכים בשפה הפולנית.

נמשיך במסלולנו אל הריסותיה של טירת צ'רסק, מקום מושבם של דוכסי מזוביה לתקופות מסויימות, כמו גם ביתה האחרון על אדמת פולין של בונה ספורצה, המלכה האיטלקית של פולין. נשוחח אודותיה ואודות תרומתה הרבה למטבח הפולני.

נצפין מעט, ונבקר בעיירה גורה קלבריה. שמה אולי אינו מוכר, אך מעיירה זו יצאה אחת החסידויות החזקות ביותר הקיימות בימינו - חסידות גור. נתרשם מבית הקברות היהודי של העיירה, כמו גם מהבניין הישיבה של מקים החסידות - הרב יצחק מאיר אלטער.

נקנח את טיולנו בביקור בפארק הבריאות של עיירת המרפא קונסטנצ'ין-יז'ורנה. זו אחת מעיירות המרפא היוקרתיות של פולין, ובליבה שוכן פארק מטופח עם מתקני ספא ומגדל אידוי. נסייר בשביליו וננשום את מי התמלחת במתקן המיוחד שבמרכזו.

*למעוניינים, ניתן להחליף את הביקור בארמון ביילינסקי, בביקור בגני ארמון וילאנוב. לחילופין, ניתן להוסיף אתר זה למסלול.

2018-10-12-17-52-22_edited.jpg
מזוביה האצילית

משך הסיור: 8-10 שעות

בסיור זה נבקר באתרים שונים ממערב לוורשה, אתרים הקשורים לעברה האצילי של האומה הפולנית. נתרשם מארמון וגנים מפוארים, ממוזיאון פתוח ועיירה פולנית שאחראית לסוגת פולקלור הנושאת את שמה!

נתחיל את טיולנו במוזיאון הפתוח (סקאנסן) של לוביץ', בו נוכל להתרשם מאורחות חייהם של תושבי חבל מזובשה בכ-150 השנים האחרונות. בין המיצגים (האותנטים לחלוטין) נראה בתים כפריים, בית ספר, תחנת כיבוי אש ואפילו כנסייה. בתום הביקור, ניסע אל העיר לוביץ' בה נראה את כיכר השוק בעל הצורה הייחודית, ובהתאם להיתכנות, ניכנס למוזיאון העיר ונלמד אודות הקהילה היהודית של העיר והלבוש המסורתי הקרוי על שם העיר - לוביץ'.

נמשיך את ביקורנו בארמון נייבורוב וגניו הצרפתיים. הארמון שימש בפרקי זמן שונים, משפחות אצולה שונות. כיום הארמון מתפקד כמוזיאון, המכיל פרטים מבתי אצולה מכל רחבי פולין. בצמוד לארמון נמצאים הגנים הצרפתיים המטופחים, המזמנים סיור נינוח בין שדרות העצים המוריקים (בקיץ).

נקנח את הטיול בפארק ארקדיה, גם הוא שייך למשפחת אצולה, זו האחרונה שארמון נייבורוב היה בבעלותה. הפארק מתוכנן בצורה שונה מזה הצמוד לארמון, ובתחומיו ניתן למצוא ביתנים, פסלים ומיצגים שונים. נשוטט בפארק להנאתנו, ככל שהזמן יאפשר זאת.

DSC_3332.jpg
ורשה הקלאסית

משך הסיור: 3-6 שעות

בסיור זה נתרשם מאתריה הקלאסיים של ורשה, כמו גם נשמע את סיפורם של גיבורי האומה הפולנית. נשמע על ההיסטוריה של העיר והאומה הפולנית – מתקומתה ועד לימינו. ניגע בהיסטוריה המודרנית של העיר, ונבין מתי ומדוע קיבלה את המראה האופייני לה בימינו.

נקודת המוצא של סיור זה היא גן וארמון קרשינסקי. נתקדם דרך הגנים לכיוון אנדרטת מרד ורשה והקתדרלה הצבאית. נצפה על ביתה של אחת המדעניות הפולניות החשובות ביותר, ונשים פעמינו אל העיר העתיקה ("סטארה מיאסטו"). נשמע את סיפורה של בתולת הים – סמלה של ורשה. נתצפת על רובע פרגה ונהר הויסלה ממרפסת התצפית. נתקדם לכיוון כיכר הארמון ונסייר על רחוב "פאתי קרקוב" (קרקובסקייה פשדמיישצ'ה). לאחר ביקור בכנסיית הצלב הקדוש (בהתאם לזמינות) והתרשמות מגדול האסטרונומים הפולני, נפנה לכיכר פילסודצקי לעבר קבר החייל האלמוני.

למעוניינים בסיור מורחב, נשים פעמנו לפארק וואז'נקי, לא לפני שנתרשם בדרכנו לשם מכיכר שלושת הצלבים ושדרת אויזדובסקה היפה. נסייר בין שביליו המוריקים ובנייניו המרשימים של הפארק, נשמע את סיפורו של גדול המלחינים הפולני, ואת קורותיו של הארמון שעל המים.

במוזיאון מיוחד זה יכולים המבקרים להתרשם עמוקות מההיסטוריה המפוארת של יהדות פולין, החל מתקומתה של המדינה הפולנית בשנת 1000 לספירה בקירוב, ועד לימינו אלה ממש. מוזיאון זה הוקם בראש ובראשונה עבור הפולנים, וככזה הוא פונה בתכניו ושפתו אל הקהל הפולני. סיור מודרך במוזיאון מאפשר חיבור טוב יותר לרקע ההיסטורי שאיתו מגיעים המטיילים מהארץ.

במסגרת הסיור המודרך,אלווה אתכם בין הגלריות השונות ואסייע לכם להתרשם מחלקיו החשובים יותר. נסקור יחדיו את קורות הקהילה החל מהגעתה לפולין ושילובה במרקם החיים המיוחד שהציעה המדינה הפולנית. נתרשם מרגעי גדולתה כמו גם מאירועים מטלטלים וטראגיים שעברו עליה. בסיום הסיור נתרשם מתחייתה של יהדות פולין לאחר המלחמה, ונקבל מושג על הוויתה בימינו אלו.

20160421_151211_HDR.jpg
הדרכה במוזיאון פולין

משך הסיור: כ-3 שעות

DSC_3765-3.jpg
ורשה הקומוניסטית

משך הסיור: כ-3 שעות

חורבנה של ורשה בתום מלחמת העולם השנייה היתה מאסונותיה הגדולים של העיר והאומה הפולנית. יחד עם זאת, היתה זו גם הזדמנות לתקומה מחדש, תקומתו של "עוף החול" הנצחי. מלאכת התקומה היתה מופקדת בידיה של המפלגה הקומוניסטית, ובמידה רבה הוכפפה לרצונה של המפלגה, ושל האחות הגדולה - מוסקבה.

כך נולדו להן כמה שכונות המייצגות נאמנה את רעיונות הסוציאל-ריאליזם, ובחלק מהן אנו מבקרים במהלך סיורינו - שכונת מורנוב שהוקמה על חורבותיו של גטו ורשה העצום, ושכונת MDM מדרום למרכז העיר. מלבד שכונות שתוכננו לפי אידאלים קומוניסטים, הוקמו בעיר מספר מונומנטים בסגנון המדובר, כשהמפורסם שבהם הוא ארמון התרבות והמדע המפורסם שנמצא במרכז העיר.

סיור בעקבות עברה הקומוניסטי של העיר ירתק את המתעניינים בתקומתה של העיר, בתקופה הקומוניסטית שעברה עליה, אך ידבר גם אל חובבי האדריכלות והפיקנטריה, מאחר ועברה הקומוניסטי צופן בתוכו עובדות מעניינות שלא מזדמן להזכירן בסיורים אחרים.

במסגרת הסיור נסייר בשכונת מורנוב, נתרשם מארמון התרבות והמדע, נבחן את כיכר הקונסטיטוציה על שלל פסליה, ולחפצים בכך נקנח את הסיור במוזיאון של תקופת "פולין העממית".

PSX_20211021_131306.jpg
פלוצק ושופן

משך הסיור: 8-10 שעות

בסיור זה נצא לטייל בעיר השנייה בגודלה במחוז מזוביה, לאחר ורשה הבירה - העיר פלוצק. זוהי עיר תעשייתית מפותחת, עם מרכז עתיק ומרשים ביופיו.

נתחיל את ביקורנו בכיכר השוק, ונתרשם מבתי האחוזה הסובבים אותה. נתייחס לאיקונין הנוצרי המפורסם שנפוץ בכל רחבי העולם הקתולי, ושורשיו בבניין שנמצא באחת מפינות הכיכר. נמשיך לטיילת המשקיפה על נהר הויסלה, ונתרשם ממתחם הקתדרלה וטירת דוכסי מזוביה הסמוכה. לא נמצה את ביקורנו בטרם נתרשם מהמוזיאון לתולדות יהדות מזוביה ששוכן בבית הכנסת הוותיק של העיר.

בדרכנו חזרה לוורשה, נעצור להתרשם מהכנסייה המבוצרת שבעיירה ברוכוב. צריחיה המרשימים נראים למרחקים, והמראה הסגפני של הכנסייה חושף את גילה המתקדם. בהתאם להיתכנות, נבקר בכנסייה עצמה.

נקנח את הטיול בביקור בגניה של וילה מיוחדת בעיירה ז'לזובה וולה. יחודיותה של הוילה, היא מיקומה במקום לידתו של אחד הפולנים המפורסמים ביותר - פרדריק שופן, המלחין הפולני. ככל שיתאפשר, נבקר בגני הווילה, והמעוניינים יוכלו להיכנס למוזיאון הקטן אודות שופן בווילה.

PSX_20211021_205327.jpg
פרברי ורשה

משך הסיור: 8-10 שעות

בסיור זה נטייל בפרבריה המערביים של העיר, מקומות מהם מגיעים יוממים רבים אל הכרך הגדול - כיום, כמו גם בעבר. נתוודע אודות צורות התיישבות ממקורות שונים - כנסייתיים, כלכליים וחברתיים.

את מסלולנו נתחיל בעיירה סקרנביץ, בתחומיה ניתן למצוא פארק גדול ויפה, ולצידו את ארמון הארכיבישופים. עיירה זו היא דוגמה טובה להתיישבות בבעלות כנסייתית, דבר שהיה נפוץ בממלכה הפולנית, בסמוך לאדמות המלכים ולנפות בבעלות מעמד האצולה.

בהמשך, נבקר בעיר ז'יררדוב, התיישבות תעשייתית שהתפתחה בעת המודרנית בזכות יוזמתו של מקים מפעל הטקסטיל במקום - פיליפ דה ז'רארד. נתרשם ממתחם מפעל הטקסטיל (שבחלקו משמש כמוזיאון הפשתן), כמו גם מהקתדרלה של העיר והמדרחוב שבמרכזה.

בדרכנו חזרה לוורשה, נבקר במרכזה העתיק של גרודז'יסק מזובייצקי, לה עבר יהודי מפואר. בכיכר השוק נמצאים בתי אחוזה נאים, ובפאתי העיר נמצאים שני בתי הקברות היהודיים של העיר. בהתאם להיתכנות, נבקר באחד מהם.

bottom of page