מוזיאון שופן בז'לזובה וולה

האזכור הראשון של הכפר של הכפר ז'לזובה וולה היה במסמך משנת 1579, בו הוזכרו מיקולאי ופיוטר ז'לזו כבעלים של המקום. בעלים נוספים הוזכרו ברבות השנים כבעלים של הכפר, ולפרקים מספר המשפחות בכפר נשק ל-10.


בתחילת המאה ה-19 נרכש הכפר על ידי משפחת סקרבק (Skarbek). קספר ולודביגה סקרבק התגוררו בבית אחוזה, שלצידיו נבנו שני בנייני עץ קטנים, שנועדו לתפעול האחוזה. המורה של ילדיהם, שהתגורר באחד מבתים אלו בכפיפה עם נותני שירות אחרים, היה מיקולאי שופן. בשנת 1806 התחתן שופן האב עם יוסטינה קשיז'נובסקה, שהיתה מנהלת האחוזה.

בנם השני של בני הזוג - פרדריק שופן - נולד כאן, כך מאמינים, ב-1 במרץ 1810. כל אחיותיו - לודוויגה מריאנה המבוגרת, כמו גם שתי הצעירות יותר, יוסטינה איזבלה ואמיליה, נולדו בוורשה. פרדריק הצעיר לא שהה בלזובה וולה זמן רב (בסתיו אותה שנה עברה המשפחה לוורשה), אך ביקר בה לעתים קרובות ונסע להעביר בה חופשות ואירועים משפחתיים. בשנת 1812 בית האחוזה של משפחת סקרבק נשרף עד היסוד, אך שני המבנים החיצוניים שרדו.

לאחר התאבדותו של מיכאל סקרבק בשנת 1834, מכרה משפחתו את ז'לזובה וולה למשפחת שוברט. בשנת 1840 הועברה הבעלות על הכפר לברון יוהארד, וזמן קצר לאחר מכן למשפחת פשל. בעלי העיירה, כפי שניתן להבין, התחלפו תדיר. באותה תקופה היו 11 בתים בנויים מלבנים, 12 בתי עץ וטחנת מים. משנת 1879 האחוזה של משפחת סקארבק הייתה בבעלותו של אלכסנדר פבלובסקי, שהסב את המבנה בו נולד שופן למחסן.

בשנת 1894, ביוזמת המלחין הרוסי מילי בלקירב, הוקמה האנדרטה של ​​פרדריק שופן בפארק הסמוך למחסן, פרי יצירתם של ברוניסלב ז'וכובסקי ויאן וידיגה. במהלך מלחמת העולם הראשונה נשרף מבנה המחסן. בשנת 1918 בוטל כינונה של ז'לזובה וולה ככפר, ושטחיו הועברו לחקלאים מקומיים.

בשנת 1928 "אגודת הידידים של בית שופן" (Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina) וועדת שופן (Komitet Chopinowski) מסוחאצ'ב רכשו את שטח המבנה והאיזור סביבו בהיקף של 9 דונם תמורת 40,000 זלוטי, ממי שהיה הבעלים של המקום לאחר 1918 - רוך שימניאק. בשנת 1930 נבנה מחדש המבנה ונחנך בו מוזיאון שופן (ובשמו המלא - "בית הולדתו של המלחין פרדריק שופן"). במקום נאספו פריטים רבים הקשורים לחייו של המלחין. במהלך הכיבוש הגרמני, בזזו הנאצים רבים מפריטים אלו, מסמכים מקוריים הוחרמו, תמונותיו ופסליו נהרסו והמבנה עצמו הוחרב.

 

לאחר המלחמה נבנה, שוב, הבניין מחדש, ובשנת 1948 נפתח המוזיאון בשנית לציבור.  בשנת 1969 נבנתה אנדרטה לפסנתרן, שעוצבה על ידי יוזף גוסלבסקי, בפארק הסמוך למקום הולדתו של שופן. כיום ניתן לבקר במקום - בפארק המוריק לבדו, או בשילוב עם ביקור במוזיאון. 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook