קרקוב / Cracow / Kraków

 

בשונה מכמעט כל שאר מדינות אירופה, מוקד העניין התיירותי מספר אחת של המדינה איננו בירתה, אם כי העיר השנייה לה. בהפרש ניכר מורשה, קרקוב נהנית ממספר המבקרים הגדול ביותר בפולין, והאתר המתוייר ביותר בפולין - גבעת ואבל - נמצא בתחומי העיר העתיקה שלה. אין זה פלא אם כן, כי מרכזה העתיק היה בין האתרים הראשונים בעולם להיכנס לרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו בשנת 1978.

 

המטרופולין של קרקוב עשיר במיוחד בתרבות ובהיסטוריה מפוארת, כמו גם במוקדים אוניברסיטאים רבים ומהחשובים בפולין (האוניברסיטה היאגלונית היא המוסד האקדמי העתיק ביותר בפולין, והשני באירופה אחרי אוניברסיטת פראג). לא רק בהווה ידה של קרקוב על העליונה; העיר שימשה כבירתה ומרכזה הפועם במשך 500 שנה, מימי היווסדה של המדינה הפולנית, ועד לסוף המאה ה-16, אז הועברה הבירה למקום גאוגרפי מרכזי - ורשה. 

 

עושרה ופארה קרצו לאויבים רבים במרוצת השנים. בין אם היו אלה השבדים שבזזו אותה, או הטטארים שאיימו על גבולותיה; בתקופת החלוקות נהנתה העיר לתקופה קצרה ממעמד של עיר מדינה, אך גם כשנכבשה, זכו תושביה לחרויות מופלגות. גם צבא הכיבוש הגרמני לא פסח עליה, אך בזכות ייחודה, נבחרה העיר לשמש כעיר השלטון של ה"הגנראל גוברנמן", ובזכות כך ניצלה מהשמדה בזמן המלחמה.

 

מקור שמה מיוחס לאגדה על הנסיך קראק, שליטה הראשון של העיר. שם העיר הוא צורת הייחוס בפולנית, שפרושה "השייכת לקראק".

 

רשת חשמליות ואוטובוסים מכסה את קרקוב היטב, ובעבור התייר המפונק, עדיפה התחבורה הציבורית על פני ייסורי הרכב (קרקוב היא שיאנית פולין בפקקי תנועה!).

 

אתריה המפורסמים של העיר כוללים:

 • גבעת ואבל - 'ה'מתחם הפולני, זהו ה"אייפל" הפולני - האתר המבוקר ביותר במדינה. על הגבעה תמצאו את הקומפלקס המלכותי - קתדרלת קרקוב (בה קבורים מרבית מלכי פולין ומיטב נכבדיה) והטירה המלכותית. לכל אחת מאלו מוזיאון, ובזה השוכן בטירה תמצאו את הציור "הגבירה עם החמוס". בנוסף תמצאו במתחם את מערת הדרקון, מסמליה המוכרים ביותר של העיר.
   

 • העיר העתיקה - רוויה במוקדי עניין, ודאי תתחילו את סיורכם בכיכר השוק הימי-ביניימי - הגדול ביותר באירופה! - בסמוך לבית הבדים (הקניון העתיק ביותר באירופה!) וכנסיית מריה הקדושה. קרקוב שרדה את המלחמה ללא פגע, ולכן כל מרכזה אותנטי לחלוטין.
   

 • האוניברסיטה היאגלונית - זוהי האוניברסיטה העתיקה ביותר בפולין, והשנייה בעתיקותה באירופה. במבנה שהיה בעבר הראשי - הקולגיום הגדול (מאויוס), תוכלו למצוא מוזיאון המוקדש למוסד האקדמי ולאחד מתלמידיו המפורסמים ביותר - ניקולאוס קופרניקוס (פיסלו ניצב בסמוך למקום). האטרקציה העיקרית במקום היא השעון המוזיקלי של האוניברסיטה. אחת לשעתיים, בכל שעה אי זוגית, מ-9 בבוקר ועד סמוך לשעות החשיכה, תהלוכה משובבת נפש של דמויות חשובות מההיסטוריה של המקום יצעדו עבורכם למשמע ההמנון של המוסד.
   

 • הרובע היהודי - המקום הלוהט של העיר, מאלכס גלריות רבות ובוטיקים שונים. בנוסף, תמצאו כאן מספר בתי כנסת (מתוכם שניים פעילים גם היום) ומספר כנסיות נאות.
   

 • רובע פודג'וזה - מהרבעים המבוססים והטובים של העיר. בתחומיו תמצאו את מפעל שינדלר (המשמש כיום כשלוחה של המוזאון הלאומי של קרקוב), "מוצאק" (מוזאון האומנות העכשוית של קרקוב), בית המרקחת של פאנקייביץ וכיכר גיבורי הגטו.
   

 • בית הקברות היהודי החדש ומחנה פלאשוב - במרחק מה מהאיזור בו היה הגטו, נמצאת גבעה שבעבר הלא רחוק היתה בפאתי העיר. שם רכשה הקהילה היהודית שטח להקים בית קברות חדש, כמו גם בית טהרה. לאחר הקמת הגטו ברובע פודגוז'ה, הקימו הגרמנים מחנה עבודה במקום בו היה עד אז כפר קטן - פלאשוב. זהו מחנה העבודה הידוע מסרטו של שפילברג "רשימת שינדלר". 
   

 • פארק יורדאן - אחת מהריאות הירוקות של העיר, וככל הנראה הפופולארית שבהן. בפארק עצמו ימצאו המטיילים הצעירים שביננו מגוון מתקנים ופעילויות לילדים, בזמן שהמבוגרים יוכלו לפסוע בין השבילים ולהתרשם מפסליהם של גדולי האומה הפולנית (בין היתר - מאריה סקלודובסקה קירי, יוחנן פאולוס השני ויוזף פילסודסקי).
   

 • מאגר זקשובק (Zakrzówek) - מאגר מים לא רחוק ממרכז העיר. נוצר כתוצאה מכרייה של אבן גיר מהגבעה. רשמית הרחצה במקום אסורה, ואף מסוכנת, אך תמיד ניתן לראות צעירים המתעלמים מן האיסור. המקום מספק זווית נאה לפנורמה של העיר. 
   

 • האגמים באגרי וקריספינוב (Bagry, Kryspinów) - אלו הם המקומות בהם מוצאים הקרקוביאנים הקלה מן החום בימי הקיץ הלוהטים. מי שלא מסוגל להרשות לעצמו מקום מים ימי אחר, מסתפק באחד משני האגמים הללו. אם הגעתם לעיר למספר ימים, אל תוותרו על טבילה מרעננת באחד מהם.
   

 • תל קושצ'ושקו - גבעה מלאכותית הנקראת על שמו של אחד ממצביאיה המפורסמים של פולין - תדאוש קושצ'ושקו, שלחם למען שימור עצמאותה של פולין בשלהי המאה ה-18. 

 

בסביבתה של קרקוב תמצאו גם את:

• מכרות המלח בוייליצ'קה ובוכניה - מפורט כאן.

רובע נובה הוטה

• מוזאון חיל האויר

• וילה דציוש

• מנזר טינייץ

 

בית הבדים (סוקייניצה)

דוכן אוכל בכיכר השוק הקטן

כנסיית מריה הקדושה

המתחם המלכותי בגבעת ואבל

התאטרון העממי בשכונת נובה הוטה

הברביקאן ושער פלוריאן

הדרקון של גבעת ואבל