top of page
DSC_9196.jpg
DSC_9204.jpg
DSC_9245.jpg
DSC_9242.jpg

מכרה המלח בוייליצ'קה

 

מכרה המלח בוייליצ'קה היה בין האתרים הראשונים בעולם להיכנס לרשימתו של אונסק"ו, ולא בכדי. לאחר שתרדו במורד 378 (!) מדרגות העץ המובילות למפלס הראשון של המכרה, מייד תרגישו בהבדל - כמעט 100% לחות וטמפרטורה קבועה של בערך 14 מעלות, ישפיעו עליכם מיידית (מדריכי המכרה נוהגים להתבדח כי אויר המכרה הוא התרופה הטובה ביותר לחמרמורת, מניסיון...).

 

העבודות לכריית המלח במכרה החלו כבר לפני כ-700 שנים, וכתבלין נדיר ויקר ערך, הוא בהחלט היטיב עם אוצר המדינה הפולנית. כמובן, שמסיבה זו בדיוק, הוא גם היה מקור לחיכוכים ומלחמות. בין השנים 1989-1999 החלו חלקים ממערכת המנהרות להראות סימני חולשה, דבר שגרם לעבודות הכרייה להיפסק סופית. כיום מפיקים כמויות קטנות של מלח מהמקום, אך רק מן המים הנשאבים באופן קבוע, כדי למנוע את הצפתו של המכרה (וגם לתפוקה זו אין כל ערך כלכלי).
 

מסלול הביקור במכרה נפרש על פני 3 מתוך 9 מפלסים הקיימים במכרה, כלומר מגובר 64 מטרים מתחת לאדמה עד 135 מטרים. הגלריה העמוקה ביותר נמצאת בעומק 327 מטר. סך אורכן של מנהרות המכרה - 300 (!) ק"מ, מתוכם כלולים במסלול רק שלושה. בין שאר העינוגים שמציע המכרה - סנאטוריום לטיפולי ספא ומרפא, המיועד לאנשים הסובלים מאלרגיות, נמצא בעומק של כ-211 מטרים.

 

לאורך המסלול יהנו המבקרים ממגוון אטרקציות, בין היתר - פסלים המפוסלים במלח, אגמים מלוחים תת קרקעיים ובארות עמוקות, אך האטרקציה המרשימה ביותר הינה הקאפלה (אחת מתוך שלוש) לכבודה של הקדושה קינגה, היא גם הקדושה המגנה של הכורים. אורכה של הקאפלה - 54 מטרים, והיא מקושטת בכל טוב - פסלים, נברשות ותמונות, והכל - עשוי ממלח.

 

אם אתם כבר בסביבה - אולי תרצו לבקר גם בטירת ז'ופני (Żupny castle).

 

מכרה המלח בבוכניה

 

מכרה המלח בבוכניה, המרוחק כ-40 דקות נסיעה מקרקוב, החל את דרכו התיירותית לפני זמן לא רב (בשנת 2000 הוא נכנס לרשימת אתרי המורשת של פולין), בעוד שכמכרה הוא הותיק ביותר בפולין, ואחד הותיקים בעולם. עבודות הכרייה במקום החלו כבר במאה ה-12.

 

בניגוד למכרה בוייליצ'קה, אורכם של הפירים בבוכניה הוא רק כ-4.5 ק"מ, אך בעומק של 330-468 מטרים מתחת לפני האדמה, ב-14 מפלסים נפרדים. את דרכם של התיירים במכרה הזה מלווה מערכת מולטימדיה הלוקחת את המבקרים אחורה בזמן, לימים בהם החלו לכרות מלח במקום. ההתקדמות במכרה מלווה בהתקדמות בזמן, ובכל מקטע מוצגים אמצעי הכרייה והמיגון הרלוונטים לכל תקופה. גם כאן מסתיים הסיור בקאפלת תפילה המוקדשת לפטרונית הכורים - הקדושה קינגה.

 

אם אתם כבר בסביבה - אולי תרצו לבקר גם בטירת נובי וישניץ'.

bottom of page