אנדרטת קרב גרונבאלד

קשה לדמיין כי בין גבעות החמר והכורכר המכוסות מדשאות מוריקות, התקיים לפני למעלה מ-600 שנים אחד הקרבות החשובים ביותר של ימי הביניים, וללא ספק הקרב הפולני החשוב שבהם. הרכב הכוחות הלוחמים וכמותם נתון לויכוח בין היסטוריונים עד היום. הקרב הזה למעשה היתווה את עתידה הפוליטי של מרכז אירופה וצפונה למאות השנים הבאות. חרפת הניצחון העיקה על העם הגרמני עד המאה הקודמת כאשר שני קרבות בהם ניצחו באופן מוחץ, כונו בדיעבד על שם הקרב ההוא מימי הביניים (בשמו הגרמני - קרב טאננברג). 

קרב גרונבאלד סייע במידה רבה בעיצוב התודעה הפולנית, והיה שם במרוצת ההיסטוריה בזמניה הקשים של האומה, בין אם בתקופת החלוקות, במהלך מלחמות ועוד. יצירות אומנות של גדולי האמנים הפולנים - "קרב גרונבאלד" של יאן מטייקו והספר "האבירים הטבטונים" של הנריק שיינקביץ' הם רק חלק מיצירות האומנות שנועדו לרומם את רוחו של העם הפולני, אך הן זוכות להכרה וכבוד לא רק בקרב הפולנים, אלא בעולם האומנות כולו.

המוזיאון הנוכחי (מוזיאון חדש נמצא בתהליכי בנייה) נמצא מתחת למדרגות התאטרון שנבנה בשדות הקרב, ובמרכזו מודל המתאר את שדה הקרב ההוא. מלבד המוזיאון, ניתן למצוא בשטח את מקום קבורתו של הגראנד מאסטר אולריך פון יונגינגן, את שברי אנדרת גרונבלד המנותצת מכיכר יאן מאטייקו שבקרקוב, חורבות של קפלת תפילה שנבנתה במקום ועוד. כמובן, שהאלמנט המרכזי של המתחם הינה האנדרטה הגבוהה שלצידה מתנופפים דגלי ליטא ופולין.

אירוע ראוי לציון מתרחש ביוזמת המוזיאון בימי הקיץ. "ימי גרונבאלד" באמצעו של חודש יולי הם אירוע רב משתתפים של חובבי הז'אנר ואוהדים לעניין. במהלך הפנינג מאורגן היטב, משוחזר קרב גרונבלד בסיועם של אלפי משתתפים. זו בהחלט חוויה יוצאת דופן והזדמנות מצויינת להגיע לביקור במקום.

 

מידע נוסף אודות קרב גרונבאלד תוכלו למצוא כאן, בעמוד המאמרים שלנו.

מידע נוסף אודות האבירים הטבטונים, תוכלו למצוא כאן.

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook