טירת לאנצוט

 העיירה, בה ממוקמת טירת לאנצוט, הוקמה באמצע המאה ה-14 על ידי המלך קז'ימייז' הגדול. בהמשך, נשלטה העיירה על ידי משפחות עשירות רבות, ובהן פילצקי, סטאדניצקי, לובומירסקי ופוטוצקי. המעון המפואר הוקם בתחילה על גבעה מצפון לעיירה, בעוד שהטירה הנוכחית הוקמה במרכז העיירה לפי המלצתו של סטניסלאב לובומירסקי, שבאותו הזמן היה גם שליט נפת קרקוב. היה זה מעון מודרני יחסית לתקופתו; בתי המגורים אובטחו באמצעות מגדלים פינתיים וחפיר עמוק. במלאכת הבנייה השתתף בין היתר ג'ובאני באטיסטה פאלקוני, שהיה שותף להקמתם של מבנים רבים בממלכה הפולנית.

 

במאה ה-18 היתה זו איזבלה צ'רטוריסקי-לובומירסקי שהסבה את המשכן ממבצר לארמון המוקף פארק, כפי שהוא כיום. אמנים דגולים רבים היו שותפים במלאכת ההסבה, ובהם שימון בוגומיל זוג, יאן כריסטיאן קאמסצר, פרדריק באומן ווינצ'נזו ברמה. השינויים המהותיים במבנה היו במערך המבנה ובריהוט, שניהם הותאמו לאופנה של אותם זמנים. עד סוף המאה, הפך הארמון למעון המפואר ביותר ברחבי פולין. חיי התרבות והמוזיקה שגשגו, ואורחים מפורסמים רבים ביקרו בו.

 

עם מותה של הדוכסית בתחילת המאה ה-19, ירש את כל הונה ורכושה נכדה - אלפרד פוטוצקי הראשון. אחריו בתור היה בנו, אלפרד יוזף השני. הוא היה מקורב מאוד למשפחת הבסבורג, דבר שקידם אותו פוליטית, עד כדי היותו נציג מטעם השלטון בגליציה.

 

בנו של אלפרד יוזף השני, רומן פוטצקי, הביא לכדי מימוש את תוכנית המודרניזציה האחרונה שיושמה במקום, בסתיו של שנת 1899. הטירה "חוברה" למערכת חימום, לחשמל ולמים. חזית המבנה שופצה גם היא, לסגנון הרנסאנס הצרפתי המאוחר. בתקופה זו שב הארמון לשמש כמקום מפגש לכל ה"מי ומי". חברים בשורות השילטון והמלוכה, אריסטוקראטים פולנים וזרים, פוליטיקאים ממעצמות שכנות - כולם היו אורחים של כבוד בטירת לאנצוט. הם נהנו מארוחות מפוארות, נשפים ומסעות ציד. האורחים יכלו לשחק טניס, פולו ואף לרכב על סוסים.

 

כיום משמשת הטירה והפארק שסביבה כמוזיאון.

בין שאר מוקדי העניין במקום תמצאו את:

  • הטירה: מרשימים במיוחד הם אולם הנשפים, חדר העמודים, התיאטרון וחדר המראות.

  • החממה ("האורנג'רי"): מכיל אוסף מרשים של צמחים ושרכים טרופיים.

  • הפארק: בתחומיו תמצאו את מגרש הטניס וחממת הסחלבים.

  • האורוות ומוזיאון הכירכרות - הגדול מסוגו בפולין, מכיל פריטים אוטנטים מתקופות שונות ומקומות שונים באירופה.

  • בית הכנסת: תוכלו לקרוא עליו בהרחבה כאן.

  • במרחק נסיעה קצר מלאנצוט, נמצא מוזיאון מרקובה, המנציח יהודים שסייעו בהצלת יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook