top of page

מצעד שוקי חג המולד של פולין 2021


כמידי שנה, חוץ משוקי חג המולד, מעוטרות עריה הגדולות של פולין באווירת החג.
תאורת הרחוב החגיגית של ורשה

אנחנו כבר אחרי חג המולד, השנה החדשה - 2022 כבר כאן, והיום מציינים בפולין את חג ההתגלות - האפיפניה. מסורתית, זהו החג ש"נועל" את תקופת החגים הזו, ובדרך כלל לאחריו גם שאריות החג האחרונות - שווקים בודדים שעדיין נותרו פתוחים - נסגרים ומאופסנים עד לחג בשנה הבאה.


זו בהחלט הזדמנות מצויינת לדרג את השווקים בהם היינו, לפי פרמטרים שונים, בהם - גודל השוק, מגוון האטרקציות, אטרקטיביות הדוכנים והאירועים עבור התייר הישראלי וכמובן גורמים נלווים כמו תאורות החג המיוחדות שליוו את השווקים השונים.

נציין בהזדמנות זו שבכוונתנו לדרג את השווקים בהם ביקרנו (שבעה בלי עין הרע!), אבל כדאי לדעת כי השנה כמות השווקים ברחבי פולין היתה יוצאת דופן. אומנם מדובר במסורת פופולרית בהרבה אצל שכנתה ממערב, אבל פולין נתנה השנה פייט מרשים מאוד ובהחלט הצדיקה ביקור עומק לחובבי הז'אנר. השווקים בהם *לא הספקנו לבקר* היו בערים גדנסק, שצ'צ'ין, קטוביץ ואופולה. היו ערים נוספות בהן ניתן היה למצוא שווקים ייעודיים לחג, אך בהם היה מדובר באירוע בקנה מידה קטן שנמשך ימים בודדים.


ונתחיל מהסוף להתחלה...

מקום 7: שוק חג המולד בטורון


לטירון ישנה נקודת פתיחה מצויינת - יש לה עיר עתיקה גדולה יחסית, יפה בצורה יוצאת דופן, ושטח רחב לקיומו של שוק חג מולד קלאסי. ניכר היה כי הטורונאים התאמצו לעמוד בציפיות: העיר היתה מקושטת למדיי, ומלבד הדוכנים הקלאסיים היו גם במת הופעות ומספר מתקני שעשועים. אך בזאת מסתיימים היתרונות. ניכר בחסרונו היין החם. אנחנו לא מצאנו אף לא דוכן אחד שהציע אותו. בנוסף, היצע הדוכנים הכללי היה דליל ומועט, ומלבד דברי מתיקה וגבינות שניתן היה לקנות לבית, קשה היה למצוא אוכל זמין בשוק.

מקום 6: שוק חג המולד של ורשה

האנומליה שמלווה את בירת המדינה מאז החלה המסורת אינה ברורה כלל. נקודת הפתיחה הרי מצויינת - מדובר באחד משני שערי הכניסה הפופולארים ביותר אל המדינה, וכבירה היא נהנית מתקציבים שאין לאף עיר אחרת. למרות כל אלו, בגזרת שוק חג המולד (הרשמי, של העיר), ורשה מדשדשת הרחק מאחור. ההיצע מצומצם ביותר, ותחושה חזקה של אילוץ מלווה את הדוכנים השונים. שלושה דברים מצילים את כבודה של ורשה: כיכר השוק עם מתחם ההחלקה על הקרח, דוכני השתייה והנקניקיות שמסביבו, ותאורות הרחוב המרשימות של העיר.


מקום 5: שוק חג המולד של פוזנן


בעבר - המגוון, הגודל והביצוע של השוק בפוזנן היה שני רק לזה של ורוצלב, אך השנה - עם כיכר שוק בשיפוצים ובהלת המגפה, נדמה שמישהו בקרב המתכננים החליט לוותר מראש ולהסתפק במועט. השוק התרכז במקום אחד בלבד (בניגוד למספר מוקדים כפי שהיה בעבר), ושעות פעילותו היו מצומצמות יחסית (בעיקר מהכיוון המאוחר של הטווח). הורגש בחסרונו הגלגל הענק, ומגוון המתקנים והדוכנים האחרים מוצו בזריזות מאכזבת. ולו בגלל חסד העבר, לא מצאה עצמה פוזנן במקום נמוך יותר ברשימתנו.מקום 4: שוק חג המולד של קרקוב


בדומה לזה של פוזנן, גם בקרקוב החליטו השנה על גרסה מצומצמת של השוק. בנוסף, בשל מחלוקת משפטית בין העירייה לקבלן המבצע, העיר כמעט ולא קושטה כלל, והקישוטים שהורכבו בסופה של המחלוקת היו דלים והותירו חלקים נרחבים של העיר בחשכה מאכזבת. דוכני היין החם (ארבעה במספר!), עם תוריהם הארוכים, הצילו במעט את כבודו האבוד של השוק.מקום 3: שוק חג המולד של לודז'

זוהי הופעת בכורה של העיר ברשימת השווקים (אם נתעלם לרגע מהשוק המצומצם אבל הנאה המוקם כבר כמה שנים במתחם המנופקטורה), והיא נכנסה למיקום גבוה יחסית בזכות שילוב של גורמים. בראש ובראשונה - העיר מקושטת באופן נאה ומרשים, יחסית למידת ההזנחה ממנה היא סובלת בשגרה. בנוסף - היו בשוק דוכנים רבים לאורכו של מדרחוב פיוטרקובסקה ואלו קיבלו חיזוק באמצעות מגוון נאה של מתקני שעשועים ותאורות רחוב ייעודיות לסלפי. ראוי לציון הוא המגוון המרשים של ההיצע בדוכנים - החל מהמדינות הבלטיות, דרך מדינות הבלקן ואפילו מדינות אפריקה- המגוון של המזכרות, המזון והשתייה בשוק היה ממש גדול ומרשים.

לא ברור לחלוטין אם מדובר ביוזמה פרטית או של מתכנני השוק, אבל בשעות שונות נצפו חבר'ה צעירים מחופשים בבגדי סנטה ואלפים (elfs), שהשתעשעו עם העוברים והשבים (ולא רק עם הקטנים שבהם). על כל אלו, אי אפשר שלא להוסיף את השוק (הפרטי) של מנופקטורה, שנותן חיזוק משמעותי לשוק העירוני, וקישוטים נוספים ברחבי העיר.

יש להודות שלודז' שיחקה אותה ובגדול, בכל הנוגע לשוק חג המולד שלה.


מקום שני: שוק חג המולד של בידגושץ'

בניגוד לשוק של שכנתה טורון, ואולי דווקא בתיאום איתה, שוק חג המולד של בידגושץ' הציע את כל מה שהיה חסר לזה של שכנתו, והרבה מעבר. בראש ובראשונה השוק בבידגושץ' היה מהגדולים שבשווקים שביקרנו בהם. הכמות לא פגמה באיכות, וניכר היה הפיזור המוקפד של הדוכנים - אוכל, שתייה ומזכרות. נוסף על אלו, מגוון גדול של מתקני שעשועים (מבוך מראות, גלגל ענק באמת ענק, קרוסלה ועוד) שעשע את המבקרים בשוק.

מעל לכל אלו ניכרה תאורת החג המושקעת והמרהיבה שקשטה חלקים נרחבים ממרכזה העתיק של העיר. קשה היה למצוא פינות חשוכות בעיר, ובכל קרן רחוב נמצא קישוט אחר - כלי נגינה, עצי אשוח, אריזות מתנה, כורסאות מקושטות ואפילו מלאכים וכנפי מלאכים לצילומי סלפי מדליקים. זו הכניסה החדשה הגבוהה ביותר ברשימה שלנו, ולעניות דעתנו בידגושץ' עשתה הכל כדי להגיע למקום גבוה, והיא בהחלט ראויה לו.


ובמקום הראשון... מעל לכולם, השוק הוותיק ביותר במדינה:

שוק חג המולד של ורוצלב

לא בכדי השוק הזה הוכתר כבר כמה שנים כאחד השווקים היפים ביותר באירופה. זהו השוק הגדול ביותר, המגוון ביותר, המושקע ביותר והמזמין ביותר מבין כל שווקי חג המולד של פולין. כמות הביתנים בו מסחררת, מגוון האוכל והשתייה היו יוצאים מן הכלל, היצע המזכרות היה גדול ומספק, ובאופן כללי השוק הרגיש כמו חוויה נעימה, ארוכה ומתמשכת שאסור לפספס, ושכדאי לבוא אליו גם ביום המחרת. כך גם עשינו, ונהננו אפילו יותר.


באילו שווקים אתם הייתם? שתפו אותנו בתמונות וחוויות בתגובות.

Kommentare


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page