ערי פולין

 

כמעט כל טיול בפולין מתחיל באחת מעריה הגדולות. עבור הישראלים אלו הן בדרך כלל קרקוב או ורשה, החשובות והגדולות שבערי המדינה. להלן ליקטנו עבורכם מקבץ מעריה הגדולות של פולין. לגבי כל אחת תמצאו מידע כללי אודותיה ותמצית מוקדי העניין התיירותיים. ליחצו על תמונת העיר כדי לקרוא עוד.

לודז' / Lodz / Łódź

 

מרכז תעשייתי ומסחרי חשוב. התפתחה מכפר קטן לכדי העיר השלישית בגודלה במדינה בתוך כ-200 שנה בלבד. קהילה יהודית גדולה איכלסה את העיר בעבר. זוכה לכינוי "מנצ'סטר הפולנית" בשל תעשיית הטקסטיל העניפה בתחומיה.

קרקוב / Cracow / Kraków

 

בירתה התרבותית של המדינה, ולשעבר בירתה המנהלתית. העיר שרדה את המלחמה ללא פגע. הטירה המלכותית ואבל שבתחומיה היא האתר המתויר ביותר בפולין. רבים נוהגים לומר כי בקרקוב הזמן זורם בקצב אחר, קביעה שודאי תסכימו איתה לאחר ביקור בעיר.

20191009_163857.jpg
ורשה / Warsaw / Warszawa

 

בירת המדינה, והעיר הגדולה ביותר. הוחרבה כליל במלחמת העולם השנייה, אך מרכזה ההיסטורי שוחזר במדויק. ורשה מספקת תעסוקה רבה למבקרים בה, בזכות עושר המוזיאונים והאטרקציות התיירותיות שבתחומה. הסצינה הקולינארית שלה תפתיע גם את הציניקנים החריפים שבכם.

גדאנסק / Danzig / Gdańsk

 

מלכת הים הבלטי, ומעריה העשירות ביותר של פולין. במשך מאות שנים היתה עיר עצמאית. בתחומיה נורו הקליעים הראשונים של מלחמת העולם השנייה.

פוזנן / Poznań

 

אחת מעריה העתיקות ביותר של פולין, ומרכז עירוני חשוב עוד מימי שושלת פיאסט. יש המייחסים לשביתות הגדולות בה בתקופת הקומוניזם כזרע שפרח לכדי סתיו העמים. כיום מהליברליות שבערי המדינה, לתושביה יש נטיה לחוש שייכות לשכנתם מהמערב, יותר מאשר לאחיותה בשמרניות במזרח.

ורוצלאב / Breslau / Wrocław

 

"ונציה של צפון אירופה", מחמיאים לה מדריכי הטיולים, אך מוטב שלא תחפשו גונדולות בתעלותיה הרבות. לורוצלאב חן ושיק משלה, ויש מי שרואים בה "עיר עולם".

טורון / Toruń

 

עיר הולדתו של המדען הפולני המפורסם ביותר - ניקולאוס קופרניקוס. העיר העתיקה, בדומה לקרקוב, ניצלה מחורבן ושרדה את המלחמה ללא פגע. העיר היתה ערש המדינה הטבטונית בתחילת דרכה, והבנייה הגותית שהותירו אחריהם ניכרת בכל קרן רחוב.

שצ'צ'ין / Szczecin

 

עיר נמל השוכנת סמוך לגבול עם גרמניה, והשביעית בגודלה בפולין. אחד מנמליה החשובים של המדינה, כמו גם מרכז אוניברסיטאי גדול ונחשב. העיר החלה את דרכה במאה ה-8, ולמרות ששולטת פיאסט שלטה בה לתקופה מסויימת, ותמיד היו בעיר מתיישבים סלאבים, במהלך רוב שנות קיומה נשלטה העיר על ידי זרים.

לובלין / Lublin

 

העיר הגדולה ביותר בדרום-מזרח פולין. מרכז אקדמי חשוב, וביתה של אחת מהישיבות החשובות ביותר בעולם היהודי - ישיבת חכמי לובלין. נקודת מוצא נוחה לטיול בחבל לובלסקי, כמו גם לאיזורי הכפר המזרחיים של פולין.

ז'שוב / Rzeszów

 

בירתו של החבל הסאב-קרפאטי. כרך חשוב בעבור יהדות גליציה. מיקומה של העיר הופך אותה לבסיס יציאה נוח לסיורים רבים באיזור, שיאפשרו לכם להתחקות אחר ההיסטוריה המפוארת של יהודי האיזור.

ביאליסטוק / Białystok

 

העיר הגדולה ביותר בצפון-מזרח פולין, ומכילה אוכלוסיה פולנית ובלארוסית מעורבת, כפי שיעידו הבצלים המעטרים את הכנסיות הפראבוסלביות הרבות בעיר, בסמוך לאלו הקתוליות. קהילה יהודית גדולה איכלסה אותה בתחילת המאה ה-20, שהחזיקה ברוב התעשייה שבה.

20200810_140701_edited.jpg
בידגושץ' / Bydgoszcz

 

בירתו של מחוז קוייאבסקו-פומורסקי (ביחד עם טורון) מציעה למבקרים בה שלל מנעמים. לעיר עבר יהודי מפואר ומפתיע. היא מהווה בסיס יציאה נוח לטיולים באיזור אגמי מרכז פולין (לא המאזוריים). תופתעו וודאי לגלות גם כמה אישים חשובים (אך לא בהכרח מוכרים) יצאו ממנה.

ביילסקו-ביאלה
Bielsko-Biała

בדומה לערים אחרות בפולין, גם זו היא תולדה של איחוד בין התיישבויות משני צידי הנהר. עד איחודן של ביילסקו וביאלה, היתה עוינות רבה בין הצדדים.

אולשטין / Olsztyn

 

העיר החלה דרכה במעוז נוסף בשרשרת הביצורים של האבירים הטבטוניים, אך בעקבות מפלתם, עברה לשליטה פולנית. רק טירת הלבנים המרשימה ושמה הגרמני של העיר (אלנשטיין - הטירה שעל נהר האלה) מעידים כיום על עברה הלא פולני.

קטוביץ / Katowice

 

עיר תעשייתית הנעדרת כמעט לחלוטין ממפות התיירים, שלא בצדק. 

כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

יש לכם שאלה? כתבו לנו!
  • Instagram
  • Google+ Clean
  • facebook