כל הזכויות שמורות

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי.
כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד אסור בהחלט.

כל הזכויות על המאמרים המקצועיים המתפרסמים באתר זה שמורות לבעל העמוד, למעט במקומות בהם צויין אחרת במפורש. חל איסור מוחלט לפרסם את המאמרים, חלקם או בשלמותם, באף פורום אינטרנטי, בלוג, אתר אישי, אתר מקצועי, אתר מסחרי או אתר-ללא-כוונות-רווח, ללא אישור מפורש בכתב מבעל העמוד. כמו כן אין לקשר, לערוך, לעבד או לשנות את התמונות והחומריים הגרפיים שמלווים אותם.

 

השימוש במידע שבאתר היא באחריות המשתמש בלבד. באחריות המשתמש לוודא את תקינות המידע ונכונותו לפני השימוש בו.

  • Google+ Clean
  • Twitter Clean
  • facebook

 ועיירות

 

לפעמים הדברים השווים באמת, מסתתרים דווקא בעיירות הקטנות והשלוות, ולאו דווקא במרכזים העירוניים הסואנים. להלן קיבצנו לכם מדגם מייצג:

זאקופנה / Zakopane

 

בירת הנופש והחורף של המדינה. זאקופנה, הסמוכה לפארק הלאומי טטרה בדרום המדינה, מהווה יעד אטרקטיבי בכל עונה בשנה - בקיץ הגבעות וההרים מוריקים ומשווים למקום מראה גן עדן, ובחורף ההרים המתכסים בשלג ומשובצים באתרי סקי, מהטובים במדינה.

קז'ימייז' דולני / Kazimierz Dolny

 

עיירת נופש הממוקמת על גדות נהר הויסלה. חביבה במיוחד על בורגני ורשה.  המלך קז'ימייז' הגדול רכש את העיירה והעניק לה את שמו. האגדה מספרת כי בעיירה נבנה ארמון לכבודה של אסתרקה, מאהבתו היהודייה של המלך.

זאמושץ' / Zamość

 

בתי אחוזה צבעוניים מקשטים את כיכר העיר של זאמושץ', כשמעל לכולם מולך על קו הרקיע בית העירייה הרנסנסי המפואר. היא תוכננה ונבנתה מן היסוד על ידי האדריכל האיטלקי ברנרדו מוראנדו, בשלהי המאה ה-16. את הפרוייקט כולו הזמין יאן זאמוייסקי, בעליה של העיירה (דאז).

סאנדומייז' / Sandomierz

 

מהחשובות והעתיקות שבעיירות פולין. בתחילת דרכה אוזכרה בכפיפה אחת עם מוקדים מיושבים חשובים כדוגמת קראקוב וורוצלאב. צורתה נשתמרה מאז שנבנתה מחדש על ידי קז'ימייז' הגדול במאה ה-14. ליהודים יש "חשבון ארוך" עם העיירה - כמה מעלילות הדם המוכרות משוייכות לעיירה זו.

קלודזקו / Kłodzko

 

עיירה השוכנת בליבו של עמק הקרוי בשמה - עמק קלודזקו. מעבר להיותה בסיס נוח לטיולים באיזור, קלודזקו בעצמה מציעה אטרקציות למבקרים בה.

מיקולאייקי / Mikołajki

 

אין עוררין לגבי חיוניותה ומרכזיותה של העיירה מיקולאייקי בחיי הנופש והפנאי של איזור האגמים. המקום לרוב נראה מנומנם, אך זה בעיקר כי זוהי נקודת מוצא נוחה לטיולים באיזור כולו.

קונסטאנצ'ין / Konstancin
יז'ורנה      /  Jeziorna

 

בקרוב

ירוסלאב / Jarosław

 

בקרוב

 ערים

 

כמעט כל טיול בפולין מתחיל באחת מעריה הגדולות. עבור הישראלים אלו הן בדרך כלל קרקוב או ורשה, החשובות והגדולות שבערי המדינה. להלן ליקטנו עבורכם מקבץ מעריה הגדולות של פולין. לגבי כל אחת תמצאו מידע כללי אודותיה ותמצית מוקדי העניין התיירותיים. ליחצו על תמונת העיר כדי לקרוא עוד.

קרקוב / Cracow / Kraków

 

בירתה התרבותית של המדינה, ולשעבר בירתה המנהלתית. העיר שרדה את המלחמה ללא פגע. הטירה המלכותית ואבל שבתחומיה היא האתר המתויר ביותר בפולין. רבים נוהגים לומר כי בקרקוב הזמן זורם בקצב אחר, קביעה שודאי תסכימו איתה לאחר ביקור בעיר.

20191009_163857.jpg
ורשה / Warsaw / Warszawa

 

בירת המדינה, והעיר הגדולה ביותר. הוחרבה כליל במלחמת העולם השנייה, אך מרכזה ההיסטורי שוחזר במדויק. ורשה מספקת תעסוקה רבה למבקרים בה, בזכות עושר המוזיאונים והאטרקציות התיירותיות שבתחומה. הסצינה הקולינארית שלה תפתיע גם את הציניקנים החריפים שבכם.

לודז' / Lodz / Łódź

 

מרכז תעשייתי ומסחרי חשוב. התפתחה מכפר קטן לכדי העיר השלישית בגודלה במדינה בתוך כ-200 שנה בלבד. קהילה יהודית גדולה איכלסה את העיר בעבר. זוכה לכינוי "מנצ'סטר הפולנית" בשל תעשיית הטקסטיל העניפה בתחומיה.

ורוצלאב / Breslau / Wrocław

 

"ונציה של צפון אירופה", מחמיאים לה מדריכי הטיולים, אך מוטב שלא תחפשו גונדולות בתעלותיה הרבות. לורוצלאב חן ושיק משלה, ויש מי שרואים בה "עיר עולם".

גדאנסק / Danzig / Gdańsk

 

מלכת הים הבלטי, ומעריה העשירות ביותר של פולין. במשך מאות שנים היתה עיר עצמאית. בתחומיה נורו הקליעים הראשונים של מלחמת העולם השנייה.

פוזנן / Poznań

 

אחת מעריה העתיקות ביותר של פולין, ומרכז עירוני חשוב עוד מימי שושלת פיאסט. יש המייחסים לשביתות הגדולות בה בתקופת הקומוניזם כזרע שפרח לכדי סתיו העמים.

שצ'צ'ין / Szczecin

 

עיר נמל השוכנת סמוך לגבול עם גרמניה, והשביעית בגודלה בפולין. אחד מנמליה החשובים של המדינה, כמו גם מרכז אוניברסיטאי גדול ונחשב. העיר החלה את דרכה במאה ה-8, ולמרות ששולטת פיאסט שלטה בה לתקופה מסויימת, ותמיד היו בעיר מתיישבים סלאבים, במהלך רוב שנות קיומה נשלטה העיר על ידי זרים.

By Cezarde62 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

לובלין / Lublin

 

העיר הגדולה ביותר בדרום-מזרח פולין. מרכז אקדמי חשוב, וביתה של אחת מהישיבות החשובות ביותר בעולם היהודי - ישיבת חכמי לובלין.

ביאליסטוק / Białystok

 

העיר הגדולה ביותר בצפון-מזרח פולין, ומכילה אוכלוסיה פולנית ובלארוסית מעורבת, כפי שיעידו הבצלים המעטרים את הכנסיות הפראבוסלביות הרבות בעיר, בסמוך לאלו הקתוליות. קהילה יהודית גדולה איכלסה אותה בתחילת המאה ה-20, שהחזיקה ברוב התעשייה שבה.

2019-11-10-17-55-45_edited.jpg
בידגושץ' / Bydgoszcz

 

בירתו של מחוז קוייאבסקו-פומורסקי (ביחד עם טורון) מציעה למבקרים בה שלל מנעמים. לעיר עבר יהודי מפואר ומפתיע. היא מהווה בסיס יציאה נוח לטיולים באיזור אגמי מרכז פולין (לא המאזוריים). תופתעו וודאי לגלות גם כמה אישים חשובים (אך לא בהכרח מוכרים) יצאו ממנה.

ז'שוב / Rzeszów

 

בקרוב

טורון / Toruń

 

עיר הולדתו של המדען הפולני המפורסם ביותר - ניקולאוס קופרניקוס. העיר העתיקה, בדומה לקרקוב, ניצלה מחורבן ושרדה את המלחמה ללא פגע. העיר היתה ערש המדינה הטבטונית בתחילת דרכה, והבנייה הגותית שהותירו אחריהם ניכרת בכל קרן רחוב.

פשמישל / Przemyśl

 

העיר הינה המוקד העירוני הגדול הקרוב ביותר לגבול עם אוקראינה, וחרף קטנותה מציעה שלל אטרקציות למבקרים בה ובסביבתה. העיר הוקמה כחלק מנסיכות רוס-קיוב, אך המלך קזימייז הגדול כבש אותה וצרפה לממלכתו. טירתו עודנה מתנוססת בגאון מעל העיר.

קטוביץ / Katowice

 

בקרוב

ביילסקו-ביאלה / Bielsko-Biała

 

בקרוב

אולשטין / Olsztyn

 

בקרוב