top of page

 ערי פולין

 

כמעט כל טיול בפולין מתחיל באחת מעריה הגדולות. עבור הישראלים אלו הן בדרך כלל קרקוב או ורשה, החשובות והגדולות שבערי המדינה. להלן ליקטנו עבורכם מקבץ מעריה הגדולות של פולין. לגבי כל אחת תמצאו מידע כללי אודותיה ותמצית מוקדי העניין התיירותיים. ליחצו על תמונת העיר כדי לקרוא עוד.

לודז' / Lodz / Łódź

 

מרכז תעשייתי ומסחרי חשוב. התפתחה מכפר קטן לכדי העיר השלישית בגודלה במדינה בתוך כ-200 שנה בלבד. קהילה יהודית גדולה איכלסה את העיר בעבר. זוכה לכינוי "מנצ'סטר הפולנית" בשל תעשיית הטקסטיל העניפה בתחומיה.

קרקוב / Cracow / Kraków

 

בירתה התרבותית של המדינה, ולשעבר בירתה המנהלתית. העיר שרדה את המלחמה ללא פגע. הטירה המלכותית ואבל שבתחומיה היא האתר המתויר ביותר בפולין. רבים נוהגים לומר כי בקרקוב הזמן זורם בקצב אחר, קביעה שודאי תסכימו איתה לאחר ביקור בעיר.

20191009_163857.jpg
ורשה / Warsaw / Warszawa

 

בירת המדינה, והעיר הגדולה ביותר. הוחרבה כליל במלחמת העולם השנייה, אך מרכזה ההיסטורי שוחזר במדויק. ורשה מספקת תעסוקה רבה למבקרים בה, בזכות עושר המוזיאונים והאטרקציות התיירותיות שבתחומה. הסצינה הקולינארית שלה תפתיע גם את הציניקנים החריפים שבכם.

גדאנסק / Danzig / Gdańsk

 

מלכת הים הבלטי, ומעריה העשירות ביותר של פולין. במשך מאות שנים היתה עיר עצמאית. בתחומיה נורו הקליעים הראשונים של מלחמת העולם השנייה.

20191219_114935.jpg
פוזנן / Poznań

 

אחת מעריה העתיקות ביותר של פולין, ומרכז עירוני חשוב עוד מימי שושלת פיאסט. יש המייחסים לשביתות הגדולות בה בתקופת הקומוניזם כזרע שפרח לכדי סתיו העמים. כיום מהליברליות שבערי המדינה, לתושביה יש נטיה לחוש שייכות לשכנתם מהמערב, יותר מאשר לאחיותה בשמרניות במזרח.

ורוצלאב / Breslau / Wrocław

 

"ונציה של צפון אירופה", מחמיאים לה מדריכי הטיולים, אך מוטב שלא תחפשו גונדולות בתעלותיה הרבות. לורוצלאב חן ושיק משלה, ויש מי שרואים בה "עיר עולם".

DJI_0344_edited.jpg
טורון / Toruń

 

עיר הולדתו של המדען הפולני המפורסם ביותר - ניקולאוס קופרניקוס. העיר העתיקה, בדומה לקרקוב, ניצלה מחורבן ושרדה את המלחמה ללא פגע. העיר היתה ערש המדינה הטבטונית בתחילת דרכה, והבנייה הגותית שהותירו אחריהם ניכרת בכל קרן רחוב.

שצ'צ'ין / Szczecin

 

עיר נמל השוכנת סמוך לגבול עם גרמניה, והשביעית בגודלה בפולין. אחד מנמליה החשובים של המדינה, כמו גם מרכז אוניברסיטאי גדול ונחשב. העיר החלה את דרכה במאה ה-8, ולמרות ששולטת פיאסט שלטה בה לתקופה מסויימת, ותמיד היו בעיר מתיישבים סלאבים, במהלך רוב שנות קיומה נשלטה העיר על ידי זרים.

לובלין / Lublin

 

העיר הגדולה ביותר בדרום-מזרח פולין. מרכז אקדמי חשוב, וביתה של אחת מהישיבות החשובות ביותר בעולם היהודי - ישיבת חכמי לובלין. נקודת מוצא נוחה לטיול בחבל לובלסקי, כמו גם לאיזורי הכפר המזרחיים של פולין.

2019-11-10-17-53-53.jpg
ז'שוב / Rzeszów

 

בירתו של החבל הסאב-קרפאטי. כרך חשוב בעבור יהדות גליציה. מיקומה של העיר הופך אותה לבסיס יציאה נוח לסיורים רבים באיזור, שיאפשרו לכם להתחקות אחר ההיסטוריה המפוארת של יהודי האיזור.

ביאליסטוק / Białystok

 

העיר הגדולה ביותר בצפון-מזרח פולין, ומכילה אוכלוסיה פולנית ובלארוסית מעורבת, כפי שיעידו הבצלים המעטרים את הכנסיות הפראבוסלביות הרבות בעיר, בסמוך לאלו הקתוליות. קהילה יהודית גדולה איכלסה אותה בתחילת המאה ה-20, שהחזיקה ברוב התעשייה שבה.

20200810_140701_edited.jpg
בידגושץ' / Bydgoszcz

 

בירתו של מחוז קוייאבסקו-פומורסקי (ביחד עם טורון) מציעה למבקרים בה שלל מנעמים. לעיר עבר יהודי מפואר ומפתיע. היא מהווה בסיס יציאה נוח לטיולים באיזור אגמי מרכז פולין (לא המאזוריים). תופתעו וודאי לגלות גם כמה אישים חשובים (אך לא בהכרח מוכרים) יצאו ממנה.

DSC_7315.jpg
20150914_185933_edited.jpg
DJI_0831.JPG
ביילסקו-ביאלה
Bielsko-Biała

בדומה לערים אחרות בפולין, גם זו היא תולדה של איחוד בין התיישבויות משני צידי הנהר. עד איחודן של ביילסקו וביאלה, היתה עוינות רבה בין הצדדים.

אולשטין / Olsztyn

 

העיר החלה דרכה כמעוז נוסף בשרשרת הביצורים של האבירים הטבטוניים, אך בעקבות מפלתם, עברה לשליטה פולנית. רק טירת הלבנים המרשימה ושמה הגרמני של העיר (אלנשטיין - הטירה שעל נהר האלה) מעידים כיום על עברה הלא פולני.

פלוצק / Płock

 

עיר רבת תארים ופנינים אדריכליות, שנעדרת ממסלול הטיולים הקלאסי שלא בצדק. אויבים רבים לטשו לעברה עיניים, ולתקופה מסויימת אף שימשה כבירתה של הממלכה הפולנית. המבקרים בעיר צפויים להתאהב מידיית.

bottom of page